Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Çocuk Oyunları Tiyatro Festivali Perdelerini Açıyor
Başkan Albayrak Çerkezköy'deki Yatırımları İnceledi
Evrenin Müziği Resim Sergisinin açılışı yapıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ARILIKLARIN ÖRGÜTLENDİRİLMESİ

ARILIKLARIN ÖRGÜTLENDİRİLMESİ
27.03.2014 / 08:43
Diğer taraftan şu hususu da göz önünde bulundurmalıdır. Yüksek bir verim sağlamak ve iş gücünü değeri kadar kıymetlendirebilmek için küçük arılıklar yeterli değildirler. Çok defa tecrübeli bir arıcının emeğini ödemeye, arıcılıkta kullanılan araç ve gereçleri sağlamak ve inşaat yapmak ve yol giderlerini karşılamak için arıcının gerekli istek ve kaygılarını yerine getiremez. Sonuçta elde edilen ürün az olur. Ve en önemlisi kovanlar çeşitli hastalıklara tutulurlar ve düşmanları tarafından yağma edilirler. Böylece de bütün arılık bu az ilgi ve kazanç sağlama sonucu mahvolur gider.
Sabit ve hatta bir defa yer değiştirilmeyi gerektiren seyyar arıcılıkta bir işçi, memur, öğretmenin esas işlerini sekteye uğratmadan 20-30 kadar kovana hafta tatilleri ile günün boş saatleri ve yıllık izinlerinde bakabileceği de kesinlikle denenmiş bir husustur pratikte. Şüphesiz ki birkaç çeşitli meslek mensubunun ortaklaşarak yapacağı ya da birçok kimsenin kooperatifleşerek bir arıcı ustası tutmak suretiyle yapacakları arıcılıkta arı kovanlarının sayısı çok daha yükseltilebilecektir. Ayrıca bilhassa böcek ve yaprak salgısı olan bölgelerde 3 kilometre yarı çap karelik bir alanda besleyecekleri arı ailesi sayısı yukarıda verdiğimiz sayıların da çok çok üzerinde olup yüzbinlerce arı konulabilir. Muğla, Fethiye, Marmaris, Kuşadası yöresinde olduğu gibi.
YURDUMUZDA BAL ÜRETİM BÖLGELERİ
Yurdumuzun Doğu bölgelerindeki Kars, Erzurum, Artvin, Erzincan, Ağrı, Hakkari (Şemdinli), Malatya, Bitlis yaylaları ile Orta Anadolu’da Ankara, Kayseri, Sivas çevreleri yüksek kalitede bal veren yöreler olup daima yüksek fiyata satılmaktadır. Keza Doğu Karadeniz’in Tokat ve Gümüşhane ve Erzincan yörelerinin balları da büyük değer taşımaktadır.
Marmara Bölgesi’nin Trakya kesimindeki illerde bal verimi ortalaması oldukça fazla olmakla beraber koyu sarı renkli ayçiçeği, koyu kahve renkli ve kimine göre iyi kimine göre kötü gelen lezzet ve rayihası ile püren, açık beyaz renkli nahoş kokulu Rapiska (kolza) ballarının çabuk ve iri zerrecikler halinde şekerlenmesi nedeni ile bu kıymetli balların değeri bilinmez. Bölgenin güney kesimindeki Çanakkale, Balıkesir, Bursa illerinde ve ayçiçeği, püren ile yer yer siyaha yakın renkte ve acımtrak lezzetteki kestane balları güç satılır.
Ege yöresinde yine çabuk fakat daha ince zerrecikler halinde şekerlenen ağır kokulu pamuk balları renklerinin açıklığı ve kokusu nedeniyle diğer ballarla paçal yapılmak suretiyle değerlendirilir. İzmir’in koyu renkli Anason balları dışında bilhassa Muğla ve Aydın yöresindeki çam balları çok yüksek verimi, hiç şekerlenmemesi, nedenleriyle Türkiye’nin en büyük bal deposu olup, fiyatının ucuzluğu ve salgı balları olarak hiç şekerlenmemesi nedenleriyle büyük tüketim merkezlerinde altın gibi kıymetlidir. Marmaris yöresinin balları sık düşen çiğler nedeniyle biraz daha sulu ve lezzetli olmasına karşılık Fethiye yöresinin ballarında su oranı daha düşük olup biraz daha koyu kıvam ve renktedir.
(Devam edecek)
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR