Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Çocuk Oyunları Tiyatro Festivali Perdelerini Açıyor
Başkan Albayrak Çerkezköy'deki Yatırımları İnceledi
Evrenin Müziği Resim Sergisinin açılışı yapıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

YURDUMUZDA BAL ÜRETİM BÖLGELERİ

YURDUMUZDA BAL ÜRETİM BÖLGELERİ
28.03.2014 / 08:40
Antalya, Mersin, Adana, Hatay illerinde bazı elverişli yıllarda bol miktarda narenciye balı alınır. Pozantı yöresinin hayıt balları da tam anlamıyla bal renginde olup bunlarda bir süre sonra şekerlenmektedir. Toros dağlarının yaylalarında elde edilen ballar ise çok kalitelidir.
Van ve Hakkari illeri arasındaki yörelerden derlenen meyen balları beyaza yakın açık renkleriyle kokusuz olmalarına rağmen İstanbul’da iyi pazar bulmaktadır.
Güneydoğu Anadolu’da modern arıcılık henüz yeni yeni gelişmekte olup, Fransa’nın çok ünlü badem çiçeği ballarının yalnız bu yörelerde üretilebilmesi belki ileride mümkün olacaktır.
Şeker fabrikalarının bulunduğu yerlerde geniş pancar ziraatı ve ilaçlamaları nedeniyle ancak aile arıcılığı yapılabilmektedir.
ARICILIKTA BAŞARAININ DİĞER BİR YOLU GEZGİNCİ ARICILIK
Arılarımızdan çok bal istihsalinin ilk ve en mühim şartı; arıcılık yapılan bölgede nektar (balözü) kaynaklarının mebzul bulunması ve arı merasına yakın olmasıdır.
İşte, bu arılığın bulunduğu çevredeki balözü kaynakları, dolu ve samyeli gibi tabii afetler, tarım usulleri, zirai mücadele, çiçekleme devirleri bölgede fazla arı olması ve mevsim icabı gibi sebeplerle tükendikten sonra, kovanların nektar bakımından daha zengin ve elverişli yerlere taşınması suretiyle yapılan arıcılığa göçebe veya gezginci arıcılık denir.
Bu konuda da atalarımız “Arı ile kadının gezini bulur” demişlerdir.
Gezginci arıcılık sayesinde bir yılda 2-3 defa mahsul idrak edebildiği, yani kovanlardan bal sağıldığı gibi, arı ailelerinin kışa gayet kuvvetli olarak sokulması da mümkün kılınır.
Arıcılık, biraz da bölgeyi müşahedelere dayanan bir meslek olduğundan, arıların taşınacağı bölgenin, iklim şartlarını, su ve rüzgar durumunu, nektar ve polenli çiçek vaziyetini önceden esaslı bir surette etüd etmelidir. Bu hususlar iyice tetkik edilmediği takdirde, fayda yerine zarar görülebilir, emek ve masraflar boşa gidebilir.
Arıların bulunduğu bölgedeki bal toplama mevsiminin sona erip ermediğini, arıcı baskülünün de yardımı ile iyice tayin etmeli ve arıların uçuş alanlarını da göz önüne alarak yeni yerin, eski yerine 5-8 km.’den daha yakın olmamasına dikkat etmelidir.
Bugün Amerika’da Mississippi nehrinin mansabından menbaına doğru tedricen büyük sal ve kayıklarla arılar, nehir boyunca zengin floralı yerlere taşındığı gibi, Fransa’da kovanlar helikopterlerle bol çiçekli yüksek yayla ve dağ yamaçlarındaki düzlüklere bırakılmaktadır. Türkiyemizde de güney sahillerinden 1000-2500 rakımlı Toroslara, Karadeniz sahillerinden 1500-2000 rakımlı Şerefiye yaylalarına, Tokat ve Reşadiye’den de 1500 rakımlı Ovacık ve İskefsir mıntıkalarına ve yurdun her tarafından Muğla ilimiz ve yöresine çam balı için arılar, kamyon, araba, kağnı, at, katır ve merkep sırtında nakledilmektedir.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR