Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Santranç  turnuvası  Dünya’da da  izleniyor
AŞKLA SARILMAK  KALP HASTALIĞI  RİSKİNİ  AZALTIYOR
BÜYÜKŞEHİR’E BAĞIMSIZ ADAY ETHEM ARDA

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ARICILIKTA BAŞARININ DİĞER BİR YOLU GEZGİNCİ ARICILIK

ARICILIKTA BAŞARININ DİĞER BİR YOLU GEZGİNCİ ARICILIK
29.03.2014 / 08:36
Gezginci arıcılık yapabilmek için ilk ve en önemli koşulun gayet mazbut, çerçeveleri mutlaka koltuklu, sarsıntılardan arı telefatına meydan verilmeyecek ve mükemmel hava verebilecek tip ve şekildeki fenni kovanlarla çalışmak gerektiğine şüphe yoktur. Almanların halk tipi 2 ve 3 katlı, arkadan ellenen ve uçma tahtaları kasalı ve telli olan kovanları gezginci arıcılık için en ideal tiptir. Türkiye şartlarına uygun yeni bir tip kovan imal edilene kadar, bugün piyasada mevcut kovanlardan gezginci arıcılık yapmaya en müsait bulunanlar muhakkak ki standart tipteki Langstrot kovanlarıdır. İzmir-Dikili ilçesinde gezginci arıcılık için yapılan 7 ve 10-20 çerçeveli kovanları güzel bulduk. Ne var ki çerçeve alt çıtası ile dip tahtası arasındaki mesafeyi çok az bırakıyorlar. 2,5 cm. olması gerekir.
KOVANLARIN TAŞINMASINDAN ÖNCE HAZIRLANMASI
Gezginci arıcılıkta büyük yarar sağlayabilmek için, yalnız yeni bölgenin her bakımdan verimli olması da yeterli değildir. Arıcının aşağıda sıralanan bazı hususları göz önünde tutması, zamanında ve eksiksiz olarak yapması da gerekir.
1- Arıların yerleştirildiği saha ile arı merası arasındaki mesafe mümkün mertebe yakın olmalıdır. Çünkü arıların bal veriminin bu mesafe ile çok yakın ilgisi vardır. Fransa’daki Dünya Arıcılık Kongresi’nde neşredilen duvar afişlerinden öğrendiğimize göre; aynı meradan faydalanmakta olan arılardan 500 metre mesafede bulunanların bal verimi %100 olduğu halde, 1500 metre mesafedekilerde %50 ve 3000 metre mesafedekilerde %20’dir.
2- Arıların taşındığı bölgenin iklim, su ve bilhassa rüzgar durumu da tetkik edilmelidir. Örneğin, Kazova inekhanesinin dumanlı yaylalarına naklettiği arılar sis ve rüzgar sebebiyle hiç çalışmamış ve ovadaki verim dahi kovanlardan alınamamıştır.
3- Zayıf arı ailelerini nakletme, emek ve masrafı karşılamayacağından mümkün mertebe kuvvetli arı aileleri ile gezginci arıcılık yapmalı ve bu sebeple de nakilden evvel zayıf arı ailelerini birleştirmek suretiyle kuvvetlendirmelidir.
4- Yeni bölgeye taşınana kadar arılara yetecek miktarda 3-5 kilo kadar bal bırakmalı ve mütebakisi tamamen alınıp ekstraktör makinesinden süzülerek boşalan petekler kovana iade edilmelidir.
5- Taşımanın kolay ve taşınan yerde ikinci bir külfet olmaması ve nakil esnasında arıların sıkışmaması için duruma göre kuluçkalık üzerine balıklar ilave edilebilir.
6- Uzun süren ve gündüz sıcak havada yapılması mecburi olan nakiller esnasında arıların susuz kalmaması için, birkaç boş peteğe bol su püskürtülerek kovana asılmalı, dip tahtalarına ıslak bez veya pamuk konulması yahut da yollarda icap ederse fitille fıskıye ile su verilmesi ihmal edilmemelidir.
Zaman zaman, bir enjektör vasıtasıyla uçma deliğinden su püskürtmek de faydalıdır. Su nakliyat anında kovan içindeki ısının düşmesinede yardım eder.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR