Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
“Gribe iyi geliyor” diye bilinenler,  gerçekten faydalı mı?
Şarköy’de Meyveciliğe  Büyükşehir Desteği
OBEZİTE İLE BAŞ ETMENİN 7 YOLU

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

KOVANLARIN TAŞINMASINDAN ÖNCE HAZIRLANMASI -1-

KOVANLARIN TAŞINMASINDAN ÖNCE HAZIRLANMASI -1-
31.03.2014 / 08:46
7- Akşamüstü bütün arılar kovana girdikten sonra uçma deliğine boydan boya tel kafes tel geçirmeli ve gerekirse üst kısımlarına da örme teli çerçeveler koyarak kovanın yollarda iyice havalanmasını temin etmelidir. Arıları mümkünse gece, sabah serinliği yada akşam ferahlığında taşımayı tercih etmelidir.
8- Arıcıların her halükârda yanlarında muhtelif boy çivi, tutkal, tebeşir, pense, çekiç, keser, tornavida, gemici ve el feneri, muhtelif boyda tahta çıtalar ve naylon torba bilinen arıcılık malzemelerine ilaveten bulundurmalarında fayda vardır.
9- İlkyardım malzemesi olarak pamuk, tendirdüyot, aspirin, amonyak, oksijen, sargı bezi vs. ile bisküvit, peksimet ve kuru çerezler yanlarında bulundurmalıdırlar.
Ayrıca nakilden evvel:
a) Esaslı ballı bitkilerin çiçek açma zamanları,
b) Yakınlarda başka kovanların olup olmadığı ve onların uzaklıkları tespit edilip oraya arı getiren işletmelerle bir anlaşmaya varmalıdır.
Yazın hava sıcak olduğundan nakletme işi daha güçtür. Aynı zamanda kovanın bal, yavru ve taze imal edilmiş peteklerle dolu olması bu işi oldukça güçleştirir ki, arılar havasızlıktan da ölebilirler. En kıymetli kovan aileleri böyle yok edilebilir.
Nakledilmeden bir müddet evvel her kovanın petek imali ve yavru durumu esas olarak muayene edilir. Balla dolu çerçeveler bu işi güçleştirdiğinden kovanda yol esnasında arıların ihtiyaçları kadar bal bırakarak onların bir kısmını muvakkat bir zaman için çıkarmak veyahut santrifüjden geçirmek çok mühim ve müessir bir harekettir. Bu esnada kovanda peteklerin eski veya yeni oldukları nazarı itibara alınarak yalnız 0,5-1 kg kadar balı olan çerçeveler bırakılmalıdır. Daha sonra yuva öyle tesis edilir ki, nakliyat esnasında arıların ihtiyaçlarının tamamen temin edilmesi için daha geniş sahalar açılır.
Arı ailelerinin sıcak günlerde nakli yalnız akşamleyin olmalıdır. Eğer hava yağmurlu, serin veya yol yakınsa ancak o zaman günün çeşitli saatlerinde nakle müsaade edilmelidir.
Kovanların nakledilmesi mıntıkanın uzaklığına, yolların durumuna göre çeşitli vasıtalarla olur. Lakin bu vazife her ne ile ifa edilirse edilsin hiçbir vakit kovanların silkinmesine, sallanmasına meydan verilmemelidir. Buna da taşıt vasıtasını yavaş, itina ile harekete geçirmekle ulaşılır. Kovanların uzaklara sevk edilmesinde tren ve vapur nakliyat vasıtaları en muteber ve tercih edileni olmalıdır. İyi yollarda otomobil de tavsiye edilir. Daima yakın mesafeler için yaylı arabalar kullanılmalıdır. Kovanların fazla sallanmasını azaltmak maksadıyla onlar istif edilirken altlarına saman, ot vesaire yumuşak maddeler serilmelidir.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR