Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
“Gribe iyi geliyor” diye bilinenler,  gerçekten faydalı mı?
Şarköy’de Meyveciliğe  Büyükşehir Desteği
OBEZİTE İLE BAŞ ETMENİN 7 YOLU

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

MALATYA’DA TOPRAKTAN YAPILMIŞ İLKEL KOVANLARLA YAPILAN GEZGİNCİ ARICILIK

MALATYA’DA TOPRAKTAN YAPILMIŞ İLKEL KOVANLARLA YAPILAN GEZGİNCİ ARICILIK
02.04.2014 / 12:59
Ağustos sonunda Marmaris, Kuşadası, Fethiye gibi yörelere çam balı için giden ekserisini Karadenizli meslektaşların oluşturduğu arıcılar Nisan ayından itibaren arılarını Afyon, Kayseri, Çorum, Amasya.
KIRLARDA YAKALANAN SON OĞULLARIN KAÇIRILMASI İLE İLGİLİ RADYODAN BİR CEVABIMIZ
Sözümüze burada ara vererek, Karamürsel ilçesinin Çavuş çiftliği köyünde çobanlık yapan Sayın Faik Özbatı’nın radyoya yazdığı bir mektubu cevaplayalım. Özbatı, kırlarda ve ormanlarda yakaladığı arı oğullarının neden kaçtığını soruyor ve ekliyor. On kadar oğul kaçırdım. Bunun hikmeti nedir? diyor. Ve peteklerde kurt çıktığından yakınıyor.
Kırlarda ve ormanlarda yakalanan oğullar genellikle ikinci, üçüncü ve son oğullardır. Bunların anaları, birinci oğulun anası gibi yaşlı olmayıp, genç ve cevval olduklarından uzaklara kaçarlar. Oğul kümesindeki mevcutları azdır. Sayıları çoğu zaman 5-10 bini geçmez. Son oğulların çıkması sıcakların arttığı devreye rastlandığından çevrede çiçek tozu ve bal özü kaynakları da çok azalmıştır. Bu nedenlerle barınaklarını inşa edemezler, besin bulamazlar ve kovanlarını terk ederek besin maddelerinin daha gür olduğu yerlere kaçarlar, yahut da petek güvesi kurtlarının taarruzuna uğrarlar. Oğulun kaçmaması için sayın arı yetiştiricilerine birkaç öğüdümüz var:
Yakaladığınız oğulları büyük kaplardan ziyade küçük kaplara “kovancıklara” yerleştiriniz ve güneş altında bırakmayınız. Serin, gölgelik yerlere bırakınız.
Oğulu kovana yerleştirdiğiniz günün ilk gecesinden itibaren bir kısım kaynar suda bir kısım şeker eriterek bir yemlikle arılara veriniz ve bunu birkaç gece tekrarlayınız.
İki hatta üç zayıf oğulun üzerine bol esanslı şurup püskürtüp bunları ayrı bir boş kovanın önüne silkmek suretiyle birleştirerek kuvvetlendiriniz. Ve eğer mümkünse, oğul aldığınız kovana, hücrelerinde genç kurtçuklar bulunan bir petek parçası ekleyiniz.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR