Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Sosyal Güvenlik şemsiyesi delik deşik oldu
Kavaklı’da  Tarım Organize Sanayi Bölgesi  Kuruluyor
Klasik Araçlar  18 Mayıs’ta  Uzunköprü’de

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ARICILIKTA NİSAN AYI ÇALIŞMALARI

ARICILIKTA NİSAN AYI ÇALIŞMALARI
14.04.2014 / 08:51
Nisan ayında arıcı, arılığına bütün ihtimamını göstermelidir. Yılın bal üretimi, büyük ölçüde Nisan ayında arıların durumuna bağlıdır.
Çok mevcutlu bir arı ailesini ve kesif bir sürfeyi ihtiva eden oldukça ağır bir kovan, çok gayri müsait bir yıl olmadığı takdirde, mutlaka iyi bir randıman verecektir.
Bütün arılar bu ayda iyice muayene edilmeli ve müşahadeler her kovanın sicil defterine kaydedilmelidir.
Bozulmuş, eski, küflü ve erkek gözenekli petekleri kovandan çıkarmalıdır. Şayet, yeter derecede kalabalık birkaç yetim arı ailesi varsa, en iyi kovanların birinden alınmış, çeşitli yaşta sürfeleri olan bir çerçeveyi yerleştirerek onlara bir ana arı yetiştirmek olanağınız hazırlayınız.
Şayet hava şartları müsaade ederse, ay sonuna doğru birkaç suni oğul alınmaya başlanır. Tabii oğul vermeler başlayınca, bu oğulları yerleştirmek için çerçevelerine temel petek takılmış kovanları hazırlamalıdır.
2-3 çerçeveyi kaplamayacak kadar zayıf olan arı ailelerini şuruplama yaparak kuvvetlendirmeye çalışmakta fayda yoktur. Bunları diğer zayıf arı aileleri ile birleştiriniz veya çok kuvvetli ailelerden arı ve yavru yardımı yapınız.
Nisan ayında havalar oldukça istikrarsızdır. Soğuk hava cereyanları korkutucudur. Uçma deliklerini birdenbire ve boylu boyunca açmayarak arıların kuvveti ile orantılı olarak 5-15 cm. boyunca açmalıdır.
Güney bölgelerde, bal üretimine tahsis edilmiş kovanlar büyütülmeli, ikinci katları ilave edilmelidir.
Eğer civarınızda, kolza ekilmişse, arılarınızı mümkünse bal bakımından çok zengin olan bu bitkinin tarlalarına taşıyınız.
Nisan çiçekleri: Kayısı, şeftali, kiraz, erik, kavak, söğüt, meşe, kestane, frenküzümü, karaağaç, kolza v.s.’dir.
Arıcılığa hevesli amatörler ile kendi balını kendisi üretmek isteyenler için ARILI KOVAN almanın en uygun mevsimi Nisan ayıdır.
Bu ay içerisinde, içinde en az 2-3 çerçevesinde yavrulu ve 5-6 çerçevesinde arı bulunan bir kovan satın alanlar, yaptıkları ve yapacakları tüm masrafları, 5-6 ay sonra elde edecekleri, gerçek ve güvenli lendi ürünleri ile mutlaka çıkarabilirler.
Ertesi yıla, satın aldıkları arılı kovanları ile elde edecekleri bilgi ve deneyim yanlarına kâr kalacaktır.
Bu konuda daha geniş bilgi almak isteyen her müteşebbise, yörenizde bulunan İl ve İlçe Tarım teşkilatı her zaman destek vermeye hazırdır.
Bendenizde, P.K. 66 Bakırköy-İSTANBUL adresine yazanlara, daha detaylı bilgi vererek yanıtlar ve bu köşemde yayınlarım.
“Arı birden, davar önden ürer” Atasözümüz boşa söylenmiş değildir.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR