Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Çocuk Oyunları Tiyatro Festivali Perdelerini Açıyor
Başkan Albayrak Çerkezköy'deki Yatırımları İnceledi
Evrenin Müziği Resim Sergisinin açılışı yapıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ARICININ İLKBAHARDA YAPACAĞI İŞLER

ARICININ İLKBAHARDA YAPACAĞI İŞLER
15.04.2014 / 08:44
Şubat’ta, kovan dip tahtaları temizlenmedi ise Mart ayında dip tahtası gövdeden ayrılarak altları iyice kazınıp arı ölüleri ile petek kırıntılarından temizlenir. Ay sonuna doğru ise elverişli bir havada bütün kovan açılarak arıların ilk muayeneleri yapılır.
Mart’ta arılarda yavru üremesi artacağından kovanları sıcak tutmak gerekir.
Muayenede boş olan bütün çerçevelere alınarak arıların işgal etmiş olduğu çerçeveler kovanın (arkadan bakılınca) sağ tarafına itilir. Bir bölme tahtası ile hacim daraltılır. Bölme tahtası önündeki boşluğu varsa ot yastıklar konur.
Eriklerin çiçek açması ile beraber, arıların ilkbahar yemlemesi de başlar. Arıcılıkta başarı için ilkbaharda her arı ailesine 5-10 kilo şeker yedirmek şarttır. İlkbahar yemlemesinde verilen şeker, hiç bir zaman bal toplama mevsiminde toplanacak bala karışmaz. Çünkü bu ay arıların çoğalma mevsimi olduğundan, süratle tüketilir. Genç sürfe ve arılara çiçek tozu ile karıştırılarak sarfedilir.
Şerbet bir kısım kaynamış suya bir kısım şeker katarak biraz da tuz koymak suretiyle hazırlanmalıdır. (Tuz 1 kg şekere 1 çay kaşığı silme)
Bu şerbet, kapağı 7-8 yerinden ince bir çivi ile delinmiş kavanozlarla verilir. Yemleme deliğine ters çevrilerek verilen kavanozdan arılar şurubu emerler. Şurubu haftada 2-3 defa 250-300 gram kadar ve ısının 12 dereceden yüksek olduğu akşamlarda ılık olarak verilmelidir.
Bu tarz şerbetlemeye elmalar çiçek açana kadar devam etmelidir. Arılarınız bu sayede tahmin edemeyeceğiniz kadar kuvvetlenir.
Arıların uçma deliğini bahar geldi diye boydan boya katiyen açmamak gerekir. Beher çerçeve arı için azami 2 cm. açıklık hesap etmelidir. Örneğin, arınız 4 çerçeve işgal ediyorsa, ilk aylarda 4 cm., havalar iyice ısınınca da 8 cm.lik açıklık yeter. Aksi halde serin gecelerde sürfe ve yavruların üşüyerek ölmesine sebep olursunuz.
Kovanların tamir ve boyalarının yenilenmesi de bu ayda bitirilir. Beyaz veya mavi rengi tercih ediniz.
Bu ay sonunda açtığınız kovanlarda, eğer arılar 2-3 çerçeve işgal edilebilecek kadar az ise, bu kovanları şerbetle kuvvetlendirmeye çalışmak, fuzuli bir masraftır. Bu gibi zayıf kovanları diğer zayıf bir aile ile birleştirerek kuvvetlendirilmelidir.
Yine arıların muayenesinde yetim olduğunu saptadığımız kovanları da, kuvvetli olsalar bile, analı bir başka kovanlar birleştirmek gerekir.
Arıların bu aylarda suya çok ihtiyaçları vardır. Su bulmak için arıları çok uzaklara gitmeye, pis sulara konmaya mecbur etmemelidir. Damla damla akan bir musluk önüne, bir bidon kapağı veya kenarları kıvrılmış bir teneke veya tahta kutuya kum doldurarak koyunuz. En kolay en iyi sululuktur bu. Sulukları bu mevsimde mümkün olduğu kadar kuytu ve rüzgâr tutmayan gölgelik bir yere yerleştiriniz
Arılarınızda bir hastalık sezerseniz en yakın ziraat teşkilatına haber veriniz.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR