Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
VÜCUDUMUZU  YAZA  HAZIRLAYACAK  8 ALTIN ÖNERİ
Çiğ süt destek ödemeleri  başlıyor
“Okul Dışarıda Günü”  etkinlikleri

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

DÜĞÜNLERDE HAVAİ FİŞEK YASAKLANMALI, BELEDİYELER DESİBEL ÖLÇÜM CİHAZIYLA DENETİM YAPMALI

DÜĞÜNLERDE HAVAİ FİŞEK YASAKLANMALI, BELEDİYELER DESİBEL ÖLÇÜM CİHAZIYLA DENETİM YAPMALI
28.04.2014 / 08:50
Yaz geldi, düğünler başladı. Gönül ister herkes evlensin, yuva kursun, mutlu olsun. Ama bir gecelik eğlence için halkın güvenliğini ve huzurunu tehlike altına atmasın. Maalesef bu mümkün olmuyor. Sokak düğünleri, halkın huzur ve güvenliğini tehdit ediyor.
Ne kadar yabancı özentisi bir millet olduk böyle; Düne kadar davul-zurna ile yapılan düğünler, orkestra ile yapılır oldu. İyi de oldu. İyi ama, bu yeni değişimin dozunu kaçıranlara ne demeli?
Artık düğün sahipleri sosyete olmuş, havai fişeklerle gökyüzünde cümbüş yapıyor. Tabi, para bol kardeşim. Bunu yapmak için, özel olarak bu işin ehliyetli uygulayıcısı para karşılığı çağırılıyor. Gökyüzü bayram yerine dönüyor. İKİ ÜÇ YIL ÖNCE, BİRÇOK YERDE YARALANMA VE YANGIN NEDENİYLE TÜRKİYE’NİN BİRÇOK İLİNDE ŞEHİR İÇİNDE HAVAİ FİŞEK YASAKLANMIŞTI. İSTANBUL’DA SADECE DENİZDE UYGULANABİLİYOR. Muratlı’da ise, hem sokak düğünlerinde hem şehir içindeki düğün salonları bahçesinde gerçekleştiriliyor. Hem ses hem de gürültü olarak sıkıntı yaratıyor. Polisin de eli kolu bağlı. Çünkü yasal prosedürleri yerine getirdiği sürece (ateşli silah kullanmama, yolu işgal etmeme, gece yarısında sonlandırma v.b.) müdahale yetkisi yok.
Bu tehlikeli eğlence kaldırılmalı.
Sese gelince; Muratlı’da sokak düğünleri çok gürültülü oluyor. Evinizden beş yüz metre ötedeki orkestranın sesi, sizi evinizde rahatsız edebiliyor. Milletin hastası var, bebeği var, işten gelen yorgun ailesi var. Ama düğün sahiplerinin umurunda değil.
Muratlı belediyesinin, en kısa zamanda desibel ölçüm cihazı alıp, cezai işlem uygulaması gerekmektedir. Bu tüm Tekirdağ Büyükşehir ve ilçeleri için geçerlidir. Çünkü kimsenin kimseyi rahatsız etmeye hakkı yoktur. Geçtiğimiz aylarda, gündüz vakti evinin garajında motorlu testereyle odun kesiyor diye, Basri Çağlayan adlı vatandaşa ceza kesen Muratlı belediyesi, (aslında itiraz etse, belediyeyi BİMER’E ŞİKAYET ETSE, haklı olacaktı ve Basri Çağlayan cezayı iptal ettirecekti.) düğünlere karşı aynı duyarlılığı göstermelidir. Havai fişek yasaklanmalı ve düğünlerde desibel uygulamasına geçilmelidir. Takdir yetkililerindir. Arz olunur.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR