Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Çocuk Oyunları Tiyatro Festivali Perdelerini Açıyor
Başkan Albayrak Çerkezköy'deki Yatırımları İnceledi
Evrenin Müziği Resim Sergisinin açılışı yapıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

GIDA ÜRÜNLERİNDE DENETİM YASASI GERÇEKTEN UYGULANACAK MI?

GIDA ÜRÜNLERİNDE DENETİM YASASI GERÇEKTEN UYGULANACAK MI?
01.05.2014 / 08:48
Hükümetin gıda ürünlerindeki denetimler ve yeni uygulamalarla yürürlüğe koymaya hazırlandığı yasa, marketler haricinde salam, sucuk v.b. gibi satışların sadece marketlerde satılmasını öngörüyor.
Ayrıca, pazarlarda açıkta gıda satışına yasak getirileceği konuşuluyor. Henüz kesin olmamakla birlikte, televizyonda söylendiğine göre, bu yasa yürürlüğe girecek demektir.
Bu tür bir uygulamaya kısmen katılıyorum. Kasaplarda salam, sucuk v.b. satılması, bence gereklidir. Ama, pazarda, sokakta, fabrika çıkışlarında satılan bu tip etsel gıdaları kimse denetlemiyor. Vatandaş, içindeki koltukları sökülmüş bir minibüs sahibi ise, arkasına salamları, sucukları dolduruyor, kontrolsüz, denetimsiz satıyor. Karışan yok, görüşen yok.
Bu sadece salam veya sucuk türü için değil, her türlü gıda için geçerli bir satış şekli olmuş.
Satacak kişi, kuruyemişleri, kuru kayısı, kuru üzüm ve daha birçok şeyi açıkta satıyor. Üstelik, bu kuruyemişler, gelip geçen araçlar sebebiyle toz-toprak içinde kalmasına rağmen satılıyor ve satın alınıyor. Satış izni yok, terazisi aracın arka tarafında dengesiz ortamda, denetimi yok.
Gelin, Muratlı’da pazarı bir gezin. Belediye binasının arkasında, zabıtanın yanı başında kuruyemiş satılıyor. Tam da ana yolun yanı başında. Yoldan geçen araçların kaldırdığı toz sizce nereye uçuyor?
Bir başka satıcı, sanki saat kurmuşum gibi Çarşamba günleri, tam sabah saat yedide, evin önünden bağırarak geçiyor. Söyledikleri anlaşılmamakla birlikte, mecburen uyanıp, ne olduğuna baktığınızda, bütün bu yaygarayı börek satmak için milleti uyandırmak gibi saygısızlık çabasıyla yaptığını görüyorsunuz.
Hafta içi 16.00 veya 18.00 saatlerinde fabrikaları dolaşın ve çıkışlarda duran yiyecek satan araçları bir gözden geçirin. O zaman bu yasa ne kadar tutar, ben bilemiyorum. Ya siz?
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR