Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
VÜCUDUMUZU  YAZA  HAZIRLAYACAK  8 ALTIN ÖNERİ
Çiğ süt destek ödemeleri  başlıyor
“Okul Dışarıda Günü”  etkinlikleri

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

KONFERANS MÜKEMMEL ORGANİZASYON MÜKEMMEL, ÖĞRENCİLER VE TARİHÇİ ÖĞRETİM ÜYESİ SINIFTA KALDI

KONFERANS MÜKEMMEL ORGANİZASYON MÜKEMMEL, ÖĞRENCİLER VE TARİHÇİ ÖĞRETİM ÜYESİ SINIFTA KALDI
02.05.2014 / 08:50
Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesinde Rektör Osman Şimşek önderliğinde, üniversite yönetimi tarafından Profesör Doktor İlber Ortaylı’nın anlatımıyla bir konferans düzenlendi. Sayın Şimşek’i bu organizasyon dolayısıyla kutlarım. Son zamanlarda izlediğim en keyifli ve eğitici konferanstı diyebilirim. Sayın Ortaylı’nın şiir tadında anlatımıyla harika bir ortamda geçen Balkan tarihi bizi adeta tarihe yolculuk yaptırdı.
Fakat, bu güzel ve yüksek katılımlı konferansta, başta üniversitenin tarihçi öğretim üyesi Nuran Koltuk ve üniversite öğrencileri, bizleri hayal kırıklığına uğrattı.
Sayın İlber Ortaylı’nın sorularına cevap vermeyi bırakın, sordukları saçma sorularla şaşkınlık yaşamamıza neden oldular. Görünen o ki, bu öğrenciler, sadece sormuş olmak ve kendilerini göstermek için soru sormuşlar. Açıkçası Trakya’nın gözbebeği bir üniversitede bu durumu yadırgadım. Benim tepkimi çeken ve bu yazıyı yazmama neden olan, bir öğrencinin sorduğu soru ve Sayın Nuran Koltuk’un Tekirdağ halkının tarihe duyarsız kaldığını söylemesi olmuştur.
Öğrencinin sorduğu soruya dönecek olursak;
-Hocam, biz Türküz mü demeliyiz, Türkiyeliyiz mi demeliyiz?
Bu nasıl saçma ve anlamsız bir soru ve bir üniversiteliye yakışmayan bir sorudur ki, bir de bunu tarih konferansı veren bir profesöre soruyor. O zamana kadar sana tarih öğretmenin anlatmadı mı? Yoksa sen orada sadece kendini göstermek için mi bu soruyu Sayın Ortaylı’ya sordun.
Bir insan bağlı olduğu ve soyunun tarihteki dayanağına göre milliyetini idrak eder. Eğer senin soyun, GökTÜRKlere, Oğuz TÜRK kavmine kadar uzanıyorsa, sen TÜRK sündür. Yok kökenin slav, ermeni, v.b. kökene dayanıyorsa, o ırktansındır. Amerika, toplama ırktan meydana gelmiştir. Bu yüzden Amerikalıyım der ama Ülkesine bağlı Japon kökenli, Afrika kökenli, Meksika kökenli gibi bu ülkenin yapısını oluşturan insanlar ülke milliyetçiliğine bağlıdırlar.
Sen Alman’ın Almanyalı-fransız’ın Fransalı, İngiliz’in İngiltereli Japon’un Japonyalı dediğini duydun mu? Bu nedenle, BEN TÜRKÜM deme içgüdüsünü içinde duyamayıp bu soruyu yöneltiyorsan, ya popülerite peşindesin, ya da yeterli eğitimi görmemişsin demektir.
Bir gaf da, üniversitenin tarihçi üniversite öğretim üyesi Nuran Koltuk’tan geldi. Sürekli İlber Ortaylı’ya kendini göstermeye çalışan bu öğretim üyesi, görünen o ki tarih konusunda öğrencilerini yetiştirememiş olmakla kalmamış, günün en büyük gafına imza atmayı da başarmış oldu.
Konferans bitimi yemekte orada bulunan üç basın mensubu ben ve arkadaşlarıma, Tekirdağ halkının tarihine karşı ilgisiz olduğunu ve bu konuda kendilerinin birçok projeye imza attığını söyledi. Oysa biz o yemekteki buluşmaya kadar kendisini tanımıyorduk. Üstelik bizler Murat Ürtekin, Nijat Ayvaz ve Fatih Erge tanımıyorsak, hiç kimse tanımıyor demektir. Zaten en büyük eleştiriyi de Nijat Ayvaz’dan aldı. Bir öğretim görevlisinin, Tekirdağ halkını tarihini bilmemekle ve duyarsız kalmakla itham edemez. Tekirdağ halkı, her zaman tarihine sahip çıkmıştır ve çıkacaktır. Anlaşılan bu öğretim görevlisi bayan, yakında Valilik önünde gerçekleştireceği sergi için (neden halkın daha çok rağbet ettiği sahil dolgu alanı değil de Valilik önü? Şov amaçlı olabilir mi?) popülerite oluşturmak istiyor olabilir. Ama şu bir gerçek ki harika bir konferans olduğunu kimse inkar edemez. Tebrikler Osman Şimşek, tebrikler Hakan Cömertler. Umarım devamı gelir.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR