Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
VÜCUDUMUZU  YAZA  HAZIRLAYACAK  8 ALTIN ÖNERİ
Çiğ süt destek ödemeleri  başlıyor
“Okul Dışarıda Günü”  etkinlikleri

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

TOPLU TAŞIMA ŞOFÖRLERİNDEN ENGELLİ VE YAŞLI UYGULAMASINA TEPKİ VAR

TOPLU TAŞIMA ŞOFÖRLERİNDEN ENGELLİ VE YAŞLI UYGULAMASINA TEPKİ VAR
13.05.2014 / 08:43
Ben köşemde her zaman engellilerin sorunlarını gerek haber olarak, gerekse köşe yazılarımda dile getirdim. Görünen o ki, iyi niyet suistimal edilince, haklı olan da haksız duruma düşüyormuş.
Yeni bir kanun kararnamesiyle, İl Sosyal hizmetler müdürlüğünden veya Kaymakamlıklardan alınan engelli ve yaşlıların kullanabilecekleri indirimli ve ücretsiz kartlar, haksız kullanım nedeniyle araç sahiplerini mağdur ediyor. Bizim insanımız, kendisine gösterilen iyi niyeti suistimal etmekte bir numaradır.
Bir gün, Tekirdağ’daki sarı renkli toplu taşıma araçlarına bindim. Vatandaş göğsünden ameliyat olmuş, herhangi bir sorunu yok, rahatlıkla gezip tozabilir ve her ihtiyacını görebilir. Fakat, bu şahıs, elinde koca bir rapor, eşini çocuklarını, refakatçi olarak ücretsiz bindiriyor. Şoför kameranın kayıtta olduğunu, sadece kendisini alabileceğini, aksi takdirde ücreti cebinden ödemek zorunda kalacağını söylüyor. Hem suçlu, hem güçlü bu vatandaş, “çağır yetkilini gelsin, şikayet edeceğim” deme saygısızlığını gösteriyor. Behey kendini bilmez, haddini bilmez cahil. Senin bile bu araca ücretsiz binme hakkın yokken, hem yedi göbek sülaleni bindiriyorsun, hem de “çağırın yetkiliyi” diye saygısızlık ediyorsun.
Muratlı-Tekirdağ minibüslerinden bir şoför, “biz zaten kolluk kuvvetlerimizi ücretsiz taşıyoruz. Bundan da bir yakınmamız yoktur. Ama şimdi Valilikten, Kaymakamlıktan bir kart alan, “benim kartım var” diyerek para ödemeden gitmek istiyor.” Demektedir.
Tekirdağ toplu taşıma otobüslerinden bir şoför, “65 YAŞ ÜSTÜ ÜCRETSİZ OLUNCA, BAZI KİŞİLER SABAH ARACA BİNİYOR, AKŞAMA KADAR ŞEHİR TURU YAPIYOR.” Diyor. Kısaca bu işin suyunu çıkardılar.
Engelli ücretsiz veya indirimli yolculuk etmek isteyen engelliler, sadece sağlık heyetine girerek sosyal hizmetler vasıtasıyla Başbakanlık Özürlüler idaresi başkanlığı tarafından gönderilen ve başbakanlığın ambleminin bulunduğu gönderilen kartlarla bu haktan faydalanabilirler. YANİ, HASTANEDEN ALDIKLARI BİR RAPORLA BU HAKKI KULLANAMAZLAR. AYRICA, TAMAMEN YARDIMSIZ HAREKET EDEMEYEN HASTALARIN ENGELLİ REFAKAT KARTI KULLANMASI İÇİN BİR ÇALIŞMA BAŞLATILMALIDIR. REFAKATÇİ GEREKLİ OLMAYAN HASTALARIN REFAKATÇİ KARTI KULLANMASI HALİNDE CEZAİ İŞLEM UYGULANMALIDIR.
KISACA BU HAKLARI SUİSTİMAL EDENLERE CEZAİ YAPTIRIM ŞART. BEN ENGELLİLERİN HER ZAMAN YANINDAYIM AMA, BUNU HAKSIZ YERE SUİSTİMAL EDENLERİN DE KARŞISINDA VE TAKİPÇİSİYİM.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR