Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
“Gribe iyi geliyor” diye bilinenler,  gerçekten faydalı mı?
Şarköy’de Meyveciliğe  Büyükşehir Desteği
OBEZİTE İLE BAŞ ETMENİN 7 YOLU

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

TARİH TEKERRÜR ETMEYECEK!

TARİH TEKERRÜR ETMEYECEK!
27.05.2014 / 08:45
Bugün 27 Mayıs.
27 Mayıs Türkiye siyasi tarihinde bir milattır bazıları için.
Vesayetçi düzenin, yeni baştan
Dizayn edilmesidir de
27 Mayıs 1960.
27 Mayıs Asker-Sivil bürokrasi
Ve
CHP’nin,
Milli iradeye darbe yaptığı gündürde aynı zamanda.
1950 yılı öncesinde dış baskılar sonucu,
Demokratikleşme ve çok partili döneme geçmek zorunda kalan Milli Şef İsmet İnönü CHP’si.
1950’den 1960 27 Mayıs’a kadar yapılan tüm seçimlerde CHP hep kaybetmiş, bu kaybedişin biriktirdiği hırsla, Demokrat Parti’nin halktan yana yaptığı her şey, halkın ve seçmenin memnuniyetini sağladığından, tek parti dönemindeki CHP’nin ceberrut tutumunu halkımız bildiğinden, yaşadığından, CHP’ye yakın durmaması, o günlerin yarattığı konjöktürel koşullardan yararlanan Asker-Sivil bürokrasi, CHP’den de destek alarak yönetime el koydu 27 Mayıs 1960 günü.
Yönetime el koyan cunta kendi içinde tutarlı olmadığından, Cemal Gürsel gibi dünyadan bir haber, emekliliğe karar vermiş bir orgeneral cuntanın başına oturtulmuştu.
Ancak kısa süre sonra cunta içinde Radikal kanadı temsil eden 14 Subay, cuntadan dışlanıp, sürgün anlamında dış temsilciliklere gönderildi. Bunların içinde en etkili olansa 1958’de, özel olarak ABD’ye çağrılan ve orada kontrgerilla eğitimi alan
Alparslan Türkeş’te vardı.
27 Mayıs darbesini yapanlar,
Kısa süre sonra “Kurucu meclis kurarak” vesayetçi sistemi yaşatacak, başta Anayasa olmak üzere Türkiye’ye yasal düzenlemeler yapıldı. Bu kurucu meclisin çoğunluğunu CHP eski milletvekilleri ve demokrat parti karşıtları oluşturuyordu.
Askeri cunta, yassı ada mahkemelerinde DP’lileri yargıladı, cuntanın istemi üzerine de Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan’ı idam etti, halkı korkutup sindirmek için.
İşte 54 yıl önce yaşanan bu darbenin acılarını bize yaşatan anlayış, bugünde boş durmuyor, CHP öncülüğünde AK Parti hükümetine karşı 1960 öncesinde Demokrat Partiye kurulan tuzaklar, iftiralar bugünde aynen tekrarlanıyor.
Ancak Türkiye insanı, geçmişte yaşananları, yapılanları unutmuyor, tavrını koyuyor, statükoyu geri getirmek isteyenlere yüz vermiyor, oy vermiyor,
TARİH TEKERRÜR etmeyecek diyor…
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR