Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Çocuk Oyunları Tiyatro Festivali Perdelerini Açıyor
Başkan Albayrak Çerkezköy'deki Yatırımları İnceledi
Evrenin Müziği Resim Sergisinin açılışı yapıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

YEŞİLSIRT MAHALLESİNİN (KÖYÜNÜN) FOSEPTİĞİ MURATLI’YA MI AKIYOR?

YEŞİLSIRT MAHALLESİNİN (KÖYÜNÜN) FOSEPTİĞİ MURATLI’YA MI AKIYOR?
30.05.2014 / 08:45
Uzun süredir çevrede konuşulan bir konu, zihnimi meşgul etmekteydi. Köy statüsünden, Şimdi Büyükşehir olması nedeniyle, mahalle olan Yeşilsırt mahallesinin foseptiğinin nereye aktığını soruşturmaktayken, bu tuvalet, mutfak, banyo v.b. atıklarının, Yeşilsırt göletinden Muratlı’ya giden tahliye sularıyla birleşerek, kayalık mevkiine akmakta olduğunu öğrendim.
Yeşilsırt göletinden gelen ve yerleşim birimlerinden geçerken, karıştığı iddia edilen foseptik neticesinde kirlenen suyun kullanılma şekli dehşet vericidir. Muratlı istikametine giden bu kirli dere suyunun Muratlı belediye başkanının çiftliğinin arka kısmında bulunan tarlaların sulandığı ve o mevkiiden eski ikmal bakım taburunun bulunduğu yerin arka kısmındaki tarlaların da aynı dereden sulandığı, yine bu bölgede yaz mevsiminin gelmesiyle, foseptikle kirlenmiş kirli derede balık avına giden çocukların tuttuğu balıkları evlerine götürüp yemesi sonucunda oluşacak tehlikenin mahiyetini anlamak için uzman hekim olmaya gerek yoktur.
Muratlı’ya en yakın köy (mahalle)lerden biri olan Yeşilsırt’ın foseptiği gerçekten dere kanalıyla Muratlı istikametine akıyorsa (bu kuvvetle muhtemel gibi görünüyor) bu vahim durumun bir an önce gerek yerel yönetimler gerekse sağlık denetim birimleri tarafından incelenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde, özellikle yaz aylarının sıcak ortamında, her türlü foseptikten sulanan tarla mahsulü ve yine foseptikle kirlenmiş dereden tutulan balık neticesinde, bu mahsul ve balıkları yiyenler nedeniyle salgın hastalık oluşması gibi büyük tehlikelerle karşı karşıya kalınması kaçınılmazdır. YETKİLİLERE SESLENİYORUM;
YEŞİLSIRT GÖLETİNDEN GELEREK MURATLI YÖNÜNE AKAN SUYA, EĞER YEŞİLSIRT MAHALLESİNDEN FOSEPTİK AKTIĞI ŞÜPHESİ VARSA, BİR AN ÖNCE BU DEREDEN NUMUNE ALINIP İNCELENMELİ VE GEREKLİ TEDBİRLER UYGULANMALIDIR.
İnşallah böyle bir şey yoktur.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR