Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Çocuk Oyunları Tiyatro Festivali Perdelerini Açıyor
Başkan Albayrak Çerkezköy'deki Yatırımları İnceledi
Evrenin Müziği Resim Sergisinin açılışı yapıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

KAYMAKAM MAHMUT HERSANLIOĞLU ÇOK HAKLI MURATLI ATATÜRK EVİNİ KURTARMALIYIZ

KAYMAKAM MAHMUT HERSANLIOĞLU ÇOK HAKLI MURATLI ATATÜRK EVİNİ KURTARMALIYIZ
05.06.2014 / 08:42
Dört satırlık bir şiir, Muratlı halkının dilinde pelesenk olmuş, Muratlı halkının yüreğinde önemli bir yer etmiştir.
Unutma üç Haziranı
Yurdun en büyük insanı
Konuk oldu evinize
Neşe sundu hepinize
Geçen yıl yine bir üç Haziran günü, Muratlı’ya Mustafa Kemal Atatürk’ün gelişinin yıldönümü unutulmuş veya umursanmamıştı. Özellikle gezi olaylarının gölgesinde kalmış, Atatürk heykelinin önünde toplanan grup, “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” diye slogan atmıştı. Ben de, “siz nasıl Mustafa Kemal’in askerisiniz, Mustafa Kemal’in askeri, Atasının Muratlı’ya gelişini unutur mu?” diye eleştirmiştim. Bir asker, komutanının gelişini unutur mu? O zaman bu askerler çakmaymış. Oysa geçmiş senelerde, Atatürk’ün Muratlı’ya gelişini canlandırmak için, bir lokomotife bağlı tek bir vagon istasyona yanaştırılır, Atatürk ve mahiyetinin Muratlı’ya gelişi temsili olarak canlandırılır, Atatürk’ün göçmen bir aileyi ve onların evinde kalışı tekrardan yaşatılırdı.
Bu gelenek, her ne hikmetse, belediye başkanı Nebi Tepe göreve geldiğinden bu güne kadar unutuldu. Üstelik belediye binasının tepesine M.Kemal Atatürk yazdıran bir belediye başkanının bu günü unutması ve kutlamaması üzücüdür. Belki bir mazereti vardır ama, törende de kendisini göremedim. Zaten bu yıl da kutlama Muratlı Kaymakamlığı tarafından yapıldı.
Muratlı Kaymakamı Sayın Mahmut Hersanlıoğlu, “Muratlı Atatürk evi ve adası, Büyükşehir belediyesi, Muratlı belediyesi ve Tekirdağ’da Muratlı’yı temsil eden meclis üyeleri tarafından görüşülüp, düzenlenerek, turizm tanıtımı açısından bir değer kazandırılmalıdır. Daha önce görev yaptığım, Ağrı’nın Damal ilçesi dahi, beşinci, altıncı sınıf bir ilçe olmasına rağmen, Muratlı’dan daha iyi tanınıyor. Bunun nedeni de turizm açısından tanıtımının iyi yapılmasıdır. Bunun için Tekirdağ Büyükşehir belediyesinin girişimde bulunarak Atatürk evinin turizm merkezi olması gerekir.” Dedi.
Tekirdağ Büyükşehir belediye başkanı Kadir Albayrak’ın bu konuda her türlü yardımı yapacağından şüphem yok ama, açıkça ifade etmek gerekirse,15 yıldır Muratlı’ya hiç bir hizmeti olmayan bir belediyenin, sosyal bir proje için çalışma yapacağını asla ve kati olarak umut etmiyorum. Belki yeni meclis üyelerinden bu konuda tecrübeli Ali İhsan Bey ve Varol Bey bir şeyler yapabilir.
Ayrıca, ATATÜRK EVİNİN GİRİŞİNİN TREN YOLU SEBEBİYLE TEL ÖRGÜYLE KAPATILMASI, MURATLI İÇİN BÜYÜK BİR AYIPTIR. Bu giriş için o Atatürk evinin sahibi ve o dönemde Atatürk’ü karşılayan Muazzez Arda’nın da dediği gibi, “ATATÜRK BU EVE ARKA KAPIDAN DEĞİL ÖN KAPIDAN GİRDİ. BURADA ARKA KAPI YOKTU. ÖN KAPININ AÇILMASINI İSTİYORUM.” Atatürk evine arka kapıdan girilmez. Buna bir an önce çözüm bulunması gereklidir. Ya tren yolu tarafından duvarla bir koridor oluşturulmalı, ya da yan kısımdan giriş açılmalıdır. Çünkü yurt dışından gelen misafirlere karşı rezil oluyoruz. HER NE KADAR O BÖLÜM DEVLET DEMİRYOLLARINA AİT OLSA DA, HİÇ KİMSE BİR ŞEHRİN TOPLUMUNUN YAŞAM VE KULLANIM ÖZGÜRLÜĞÜNÜ KISITLAMA HAKKINA SAHİP DEĞİLDİR. MAHALLİ İDARELER BU KONUDA DUYARSIZ OLURSA, HALK DA BUNU GÖRMEYİP HALA AYNI YÖNETİMİ SEÇİYORSA, BİZE YAPACAK BİR ŞEY DÜŞMEZ. HERKES HAK ETTİĞİ GİBİ YÖNETİLİR.
ŞAHSEN BEN BU İLÇENİN SİYASİ İDARECİSİ OLSAYDIM, İLÇEMİN DEĞERLERİNİ KORUMAK VE GÜZELLEŞTİRMEK İÇİN CANLA BAŞLA ÇALIŞIRDIM. SÖZ BİTMİŞ, BİZ BOŞUNA YAZIYORUZ.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR