Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
VÜCUDUMUZU  YAZA  HAZIRLAYACAK  8 ALTIN ÖNERİ
Çiğ süt destek ödemeleri  başlıyor
“Okul Dışarıda Günü”  etkinlikleri

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

SARIMSAK KOKUSU VE KÜLTÜRSÜZ İNSANLAR

SARIMSAK KOKUSU VE KÜLTÜRSÜZ İNSANLAR
09.06.2014 / 08:38
İnsanoğlunun bir şeyleri doğru yapması için muhakkak bir yerlere uyarı yazısı mı yazmak gerekiyor? “Çimlere basma, buraya su dökmek yasaktır, burada sigara içmenin cezası şu kadardır, kabuklu yemiş yemek yasaktır ve bunun gibi onlarca, hatta yüzlerce örnek yazabiliriz. Fakat atalarımızın bunlar için çok önemli sözleri mevcuttur. Ama ben bunu kendime yakıştıramıyorum. Fakat, insanlar bu sözleri o kadar hak ediyor ki, kelimelerle anlatmak kifayetsiz kalır.
Sarımsak çok iyi ve faydalı bir gıda çeşnisidir. Ben de severim. Özellikle mantı, kızartma ve daha birçok yiyeceğe müthiş bir tat verir. AMA, TOPLUM İÇİNDE SARIMSAK YİYEREK DOLAŞMAK, ONLARI RAHATSIZ ETMEK, SAYGISIZLIĞIN DANİSKASIDIR. Malumu üzere yaz ayına girmiş bulunmaktayız (her ne kadar yağmurlardan dolayı yaz mevsimini yaşayamasak da neticede öyle) Sıcaklardan dolayı her türlü koku iki kat etki etmektedir. Tekirdağ’a Kiraz festivali açılışına gitmek için Muratlı minibüslerine bindim. Yanıma bir bey oturdu. Behey abiciğim, sen hiç medeniyet ve kültür görmedin mi? Her zaman bazı sosyetik geçinen ahlaki iradeden yoksun olan elit tabakanın dediği gibi, köylü ve çobanlar bu adamdan daha kültürlüdür. Bu adam benim gibi Tekirdağ’a gitmek için yanıma oturunca, kendisinden yayılan sarımsak kokusu, o sıcakta beni içmeden sarhoş etti. Hani bu gezi olaylarında duman bombası veya tazyikli su atıyorlar ya, bu adamı onların ortasına bıraksalar, bir tane gösterici kalmaz, ya bayılır ya kaçarlar.
Yahu sen toplu taşıma aracına biniyorsun, 50 yaşın üzerinde belirli bir bilgi birikimine sahipsin. Bu yaşa kadar adab-ı muaşeret kuralı diye bir şey duymadın mı? Senin gibi toplum kültürünü bilmeyenler için arabalarda, “kabuklu yemiş yemeyin” yazısı yanına, “araca binmeden önce sarımsak yemeyin” yazmaları mı gerekecek? Eğer bu adam ve bunun gibiler, toplum saygısından yoksunsa, ne yazsak fayda etmez. O gün sarımsak kokusundan başımın ağrısı hiç dinmedi. AYIP YAHU, TOPLUM İÇİNE ÇIKARKEN SARIMSAK YENMEYECEĞİNİ BU ORTA YAŞLI ADAMA KİMSE ÖĞRETMEDİ Mİ? BU YAŞA KADAR ANLAYAMAMIŞSA, ÖĞRETEN OLSA DA BİR FAYDASI OLACAĞINI ZANNETMİYORUM, NEYSE, EĞİTİM ŞART FAKAT İNSANIN KANINDA KÜLTTÜRSÜZLÜK VARSA EĞİTİM DE KAR ETMEZ. ALLAH ISLAH ETSİN.
BURS TALEBİ: İzmir-Ege Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde okumakta olan bir öğrenci için burs aranmaktadır.İlgilenenlere duyurulur.
İrtibat: GSM:0536 449 45 69 MAİL:hunter-scorpion@hotmail.com
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR