Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Sosyal Güvenlik şemsiyesi delik deşik oldu
Kavaklı’da  Tarım Organize Sanayi Bölgesi  Kuruluyor
Klasik Araçlar  18 Mayıs’ta  Uzunköprü’de

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

NİHAYET İÇME SUYU ANALİZLERİ GELDİ (4)

NİHAYET İÇME SUYU ANALİZLERİ GELDİ (4)
03.12.2014 / 08:32
Okuyucularımızla Tekirdağ Büyükşehire bağlı ilçelerin içme suyu analiz raporları TESKİ Genel müdürlüğü verilerine göre, Muratlı-Arzulu mahallesi ve Süleymanpaşa-Ahmetçe mahallesi için başta ARSENİK olmak üzere BOR VE KROM zararlı madde değerlendirmesine göre;
KROM MİKTARINA UYGUN OLMAYAN MAHALLELER;
Muratlı-Arzulu:
25.09.2013 tarihli 11257 protokol numaralı İstanbul 1 nolu Halk Sağlığı laboratuarının yaptığı analiz de mevzuat sınır değeri 50 mg/L iken,çıkan çıkan KROM miktarı 91.8 mg/L’dir. (mikrogram/Litre)Sonuç; insani tüketim amaçlı sular hakkındaki yönetmelikte belirtilen hükümlere göre UYGUN DEĞİLDİR.
Durum;1993’te Köy Hizmetleri tarafından açılan sondaj kuyusunun Arzulu su deposuna olan bağlantısının kesilerek İnanlı mahallesi su deposundan terfi hattı kurularak su alınması için gerekli çalışmalar yapılmış, hat faaliyete geçirilmiştir.
BOR MİKTARINA UYGUN OLMAYAN MAHALLELER;
Süleymanpaşa-Ahmetçe:
06.11.2013 tarihli 11857 protokol numaralı İstanbul 1 nolu Halk Sağlığı laboratuarının yaptığı analiz de mevzuat sınır değeri 50 mg/L iken,çıkan çıkan BOR miktarı 10.9 mg/L’dir. (mikrogram/Litre)Sonuç;insani tüketim amaçlı sular hakkındaki yönetmelikte belirtilen hükümlere göre UYGUN DEĞİLDİR.
Durum;Suyunu Karaiğdemir su grubundan alan Ahmetçe mahallesiiçin gerekli ıslah çalışmaları yapılmış olup,03.06.2014 tarihli analizi sonucunda kullanıma UYGUN olduğu bildirilmiştir.
03.06.2014 tarihinde yapılan 5301protokol numaralı analiz sonucu 0.1 mg/L’dir.Mevzuat sınır değerine uygundur.
Buraya kadar yazdıklarım, İstanbul halk sağlığı sonuçları ve TESKİ çalışmaları sonucu bu sulardaki zararlı sıvı ve madenlerin tehlike oranı düşürülerek içilebilir hale getirilen içme sularının değerlerindeki düzenlemesiyle ilgiliydi. Fakat bu çalışmalar kısmen başarı kabul edilebilir faaliyetler olmaktan ileri gitmemektedir. Asıl içme suyu elde edilen kuyular hakkında yapılması gerekenleri bir sonraki yazımda detaylı ifade edeceğim.Bu belgeler benim için bir şey ifade etmemektedir. Kısaca, halen içtiğim suyun sağlıklı olup olmadığı konusunda endişelerim sürmektedir.
AÇIKLAMA; İlk köşe yazımda, Sayın Halim Orta için TESKİ daire başkanı sıfatını kullanmıştım. Aslında TESKİ Genel Müdürüymüş. Kamuoyuna duyurulur.
YARIN:TEKİRDAĞ VE İLÇELERİNDEKİ İÇME SUYU RİSKLERİNİN TESPİTİ VE YAPTIRIM MERCİİLERİ HAKKINDA FİKİR ANALİZİM.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR