Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
VÜCUDUMUZU  YAZA  HAZIRLAYACAK  8 ALTIN ÖNERİ
Çiğ süt destek ödemeleri  başlıyor
“Okul Dışarıda Günü”  etkinlikleri

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

İÇME SULARI HALA KORKUTUYOR BELEDİYELER, SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ VE TABİPLER ODASI GEREKENİ YAPMALIDIR

İÇME SULARI HALA KORKUTUYOR BELEDİYELER, SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ VE TABİPLER ODASI GEREKENİ YAPMALIDIR
04.12.2014 / 08:51
Birkaç gündür TESKİ Genel müdürlüğünün vermiş olduğu verileri köşemde yayınlamaktayım. Fakat, İÇME SUYU ELDE ETTİĞİMİZ KUYULAR HALA GÜVEN VERMİYOR. Benim üç yıldır mücadelesini verdiğim içme suyu analizleri bunlar değildir. Tekirdağ ve ilçelerine su sağalanan kuyuların DETAYLI HIFSIZSIHHA RAPORLARINI İSTİYORUZ. Burada öncelikle yanlış bilinen bir hususa dikkat çekmek istiyorum;
Tekirdağ Büyükşehir olunca herkes, “Kadir Albayrak’ı seçtik, ilk zam kazığını sudan yedik. Kadir Albayrak suya zam yapmakla başladı” dediler.Aslında TESKİ İDARESİ, KADİR ALBAYRAK DEĞİL, DEVLETİN ATADIĞI BÜROKRATLARDAN OLUŞMAKTADIR. KISACA BİR KAMU KURUMUDUR. Fakat, TESKİ’DEN de kısa vadede başarı beklemek yanlış olur. Adeta şapkadan tavşan çıkarmalarını beklememeliyiz.Fakat, su faturalarının gecikmelerinden, özetle tonaj limitini uzun fatura süresiyle aştıran belediye ve fazla para tahsilini iade etmeyen TESKİ sorumludur.Bunun için VATANDAŞTAN DİLEKÇE BEKLEMEDEN FAZLA PARA İADESİNİN YAPILMASI, FATURALARI GÜNÜNDE OKUMAYARAK TONAJ LİMİTİNİN AŞMASINA NEDEN OLAN GÖREVLİNİN CEZALANDIRILMASI VE KURUMUN ZARARINDAN VAZİFESİNİ İHMAL EDEN GÖREVLİNİN SORUMLU OLMASI GEREKMEKTEDİR.
GELELİM İÇME SULARINDAKİ SİYANÜR, ARSENİK, CİVA, BOR, KROM VE DİĞER AĞIR METAL VE KİMYEVİ MADDELERİN DENETİMİ VE ANALİZİNDEN SORUMLU KURUMLARA;
BELEDİYELER;
Bu kısımda birinci sorumlu belediyelerdir. Burada Sayın Kadir Albayrak’a büyük sorumluluk düşüyor. Siz 12-0 belediyeyi almışsınız. Dolayısıyla bütün belediyeler aynı partili. Alacak Kadir başkan 11 ilçe başkanını karşısına, “Arkadaşlar, vatandaş ve basın içtiği suyun menşeini bilmek istiyor. Başta Süleymanpaşa’ya ait Muratlı-Aşağısevindikli mahallesindeki kuyular ve yine yanına FOSEPTİK ARITMA TESİSİ KURULAN MURATLI SU DEPOSU olmak üzere, tüm belediyeler, bölgelerine su temin ettikleri su kuyularının Hıfsızsıhha analiz raporlarını getirip BÜYÜKŞEHİRE teslim edecek. Aksi halde bir ölüm vakasında bizzat belediye yönetimi sorumlu olacak” demelidir.
İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ;
Tekirdağ Sağlık müdürlüğü, habersiz olarak bu kuyulara inceleme ziyaretleri yaparak, numune almalı ve bunları en üst mercii olan daha önce belirttiğim gibi, Ankara veya İstanbul Refik Saydam Hıfsızsıhha merkezinde incelettirmeli. Suların bulanık gelmesi durumunda, gelen şikayet üzerine musluktan akan suyu incelemeli ve ihmali olanlara gereken yaptırım uygulanmalı.Hastanelerde toplu acil vakalarını denetime tabi tutmalı.
TEKİRDAĞ TABİPLER ODASI;
Tekirdağ Tabipler odası da, devlet ve özel hastanelerdeki acil bölümleri ile dahiliye başta olmak üzere, Tekirdağ ve ilçelerdeki doktorları toplayarak, son üç ay içinde toplu kusma, halsizlik ve benzeri sorunlarla acile ve dahiliyeye gelen hastaların oranını inceleyerek bunun kaynağının içme sularından kaynaklanıp kaynaklanmadığını incelemeli. (bu konuda içme sularının bulanık aktığı sırada acil kusma ve halsizlik vakasında artış olduğu duyumunu aldım)Son beş yıl içinde KANSER VE CİLT HASTALIKLARINDA ARTIŞ OLUP OLMADIĞI İNCELENMELİ.
EN ÖNEMLİSİ DE DERELERİMİZE AKAN ZEHİRLİ ATIKLARDAKİ KANSEROJEN MADDELERİN İÇME SULARIMIZA SİRAYET EDİP ETMEDİĞİ GÖZLENMELİDİR. YOKSA BU SAYDIĞIM ŞEYLERİN YAPILMAMASI HALİNDE BUNUN BEDELİNİ VİCDANİ OLARAK KİMSE ÖDEYEMEZ. (Başta Ergene’ye bağlantılı olan Çerkezköy, Çorlu, Muratlı ve Süleymanpaşa. HERKESİ VİCDANIYLA HİZMETE ÇAĞIRIYORUM. KAYBEDİLEN CANIN TELAFİSİ YOKTUR.
YARIN; ZEHİR SAÇAN FABRİKALAR VE OZON JENERATÖRÜ
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR