Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Çocuk Oyunları Tiyatro Festivali Perdelerini Açıyor
Başkan Albayrak Çerkezköy'deki Yatırımları İnceledi
Evrenin Müziği Resim Sergisinin açılışı yapıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

FABRİKALAR ZEHİR SAÇIYOR TEK ÇÖZÜM OZON JENERATÖRÜ

FABRİKALAR ZEHİR SAÇIYOR TEK ÇÖZÜM OZON JENERATÖRÜ
05.12.2014 / 08:54
O kadar yazıp çiziyoruz, fabrikaların derelerimize akıttığı zehirin başta kanser olmak üzere, çok sayıda hastalığa ve ölümlere neden olduğunu söylüyoruz ama, kendimiz çalıp kendimiz söylüyoruz. Köşemde fabrikaların alenen ve korkmadan şimdi mahalle olan köylerin derelerine zehir akıttığını yazmıştım. Milletvekili Özlem Yemişçi’ye söyledim, olayı Ankara’ya iletti. Bir vali yardımcısına söyledim, mevcut fabrikaya cezai işlem uygulandı. Yine söylüyorum, OSB projeleriyle bu kirlilik önlene-me-ye-cek. Çünkü, E-5 KARAYOLUNUN KIYISINDA BİR FABRİKA, ARITMA TESİSİ OLMASINA RAĞMEN, 15-20 METRE AŞAĞIDAN BİR İLÇENİN MAHALLESİNİN (KÖYÜNÜN) DERESİNE AKITIYOR. ÇEVRESİNDEKİ DİĞER FABRİKALARIN DA ATIKLARI YERALTINDA OLDUĞU İÇİ NEREYE AKTIĞI BELLİ DEĞİL. Derelerin temizlenebilmesi, yalnız ozon jeneratörü kullanımıyla gerçekleşir. Yada, bu gibi fabrikalara bir hata, on gün veya bir ay kapatma cezası uygulayıp, bu süre içinde işçilerin maaşlarını da ödeme şartı getirilerek ihracat ve teslimatta gecikmeden dolayı zarar etmelerine neden olarak caydırıcılık sağlanabilir. Tekrar açılabilmesi için ozon jeneratörü şartı getirilebilir. YOKSA DERELERİMİZİN TEMİZLENMESİ BENCE MÜMKÜN DEĞİLDİR. Ozon jeneratörü nedir? Ozon gazı ilk önce su arıtma sektöründe dezenfeksiyon amaçlı olarak kullanılmaya başlanmıştır. İlerleyen araştırma sonuçlarıyla beraber ozonun yüksek oksitleme kapasitesi nedeniyle su arıtma sektöründe birçok amaçla kullanılmaya başlanmıştır. Ozon, oksidasyon gücü çok yüksek olan bir gaz ve bilinen en kuvvetli dezenfektandır. Yüksek oksidasyon kuvveti, ozonun bakterilerin tahribatında tam etkin bir rol oynamasına sebep olur.
Ozon gazı kullanımı havuz sanitasyonunda klora etkili bir alternatif olduğu yapılan uygulamalarla kanıtlanmıştır.
Ozon doğal bir koagülant olup, sudaki bağımsız maddeleri havuz filtrelerinin tutabileceği topaklar haline getirir; bu sonuç suya kristal berraklığı verir.
İŞLETME FAYDALARI
1. Kullanılan havuz kimyasallarından %70 -80 arasında tasarruf yapılmasını sağlar.
2. Havuzun işletme maliyetini kısa ve uzun vadede büyük ölçüde düşürmektedir.
3. Havuzun yoğun kullanılmadığı sezonlardaki işletme maliyeti yükünü ortadan kaldırmaktadır.
4. Uygulanan montaj sistemi nedeniyle ekstra zaman ve personel ihtiyacı olmamaktadır. Günlük kontroller yeterli olmaktadır.5. Havuz suyunun her gün yapılan testler yerine haftalık yapılan testler yeterli olmaktadır.
TEKNİK FAYDALARI
1. Virüsleri, bakterileri ve jermleri elemine eder
2. Sudaki koku ve bulanıklığı giderir; suya kristal berraklık getirir. 3. Mikroorganizmaları oksidasyona uğratır.4. Suyun oksijen oranını yükseltir.5. Ozon, klordan 3125 kat daha fazla etki sağlar.
KALİTE FAYDALARI
1. İnsan vücudundaki deri ve saç tahribatların önüne geçilmiş olur.
2. Havuzun kaliteli hizmet vermesini sağlar. (Kokusuz, berrak ve yüksek oksijen oranlı su sayesinde.)
3. Mayo, havlu vb. ürünlerin yıpranmalarını ve renk kayıplarını engeller. Ozon jeneratörlerinde ozon üretim yöntemi olarak “corona - discharge” yöntemi kullanılmaktadır.Elektrotlarla sabit elektrik akımı verilerek elektronları hızlandırmak suretiyle kinetik enerji kazandırıp,oksijen molekülündeki çift bağ parçalanarak bu işlem sonunda açığa çıkan iki oksijen atomu; ozon oluşturmak üzere diğer oksijen molekülü ile tepkimeye girer.
Ozon gazı uygulamaları genellikle bir in-line venturiyle sisteme adapte edilir. Ozon jeneratörleri havuzdaki mevcut sisteme göre tasarlanıp monte edilir.
Kaynak; dizaynozon
Bu sistem başta boya fabrikalarında olmak üzere, bir çok sanayi kuruluşunda kesin çözüm oluşturarak zehirli sularla derelerin kirletilmesinin önüne geçebilir ama, firmalar maliyet yüksekliği sebebiyle bu uygulamaya sıcak bakmıyor.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR