Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Çocuk Oyunları Tiyatro Festivali Perdelerini Açıyor
Başkan Albayrak Çerkezköy'deki Yatırımları İnceledi
Evrenin Müziği Resim Sergisinin açılışı yapıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ENGELLİLER GÜNÜ KUTLANMASIN ÇÜNKÜ KUTLAYANLAR SAMİMİ DEĞİL

ENGELLİLER GÜNÜ KUTLANMASIN ÇÜNKÜ KUTLAYANLAR SAMİMİ DEĞİL
23.12.2014 / 08:54
Geçtiğimiz 3 Aralık tarihinde Dünya engelliler günü kutlandı. Aslında kutlanıyormuş gibi yüzlerinde sahte bir dostluk ve dayanışma maskesi takmış insanlardan ibaret olan bu görüntü artık midemi bulandırıyor. Bu nedenle, gerçekten engellileri düşünüyormuş ve önemsiyormuş gibi olan insanlar beni huzursuz ediyor.
Özellikle, meclisteki milletvekillerinin sadece kutlanacak bir günmüş gibi mesaj adı altında reklam amaçlı engelliler günü mesajı göndermesi kabul edilemez. Eğer engellilerin haklarını mecliste savunamayacaksa, engelli milletvekilleri vekil seçilmesin.
Meclise gelince; 550 milletvekili, milletin sorunlarının çözüm mercii olması gerekirken, sadece bir sonraki seçimde tekrar aday olmayı düşündükleri için engellileri kimsenin umursadığı yok. Eğer engellilerle bir araya geliyorlarsa, bu sadece şov ve oy avcılığıdır. Milletvekillerinin engellilerin yüzüne bakacak yüzleri yoktur. Eğer engellileri düşünen bir tane mert vekil varsa, çıksın söylesin ki karşılığını vereyim.
Ortez-protez, işitme cihazı ve daha bir çok medikal ürünü, engelliler alamıyor. Çünkü, kanunlar, hem medikal şirketlerine medikal cihaz için alt limit göstererek kalitesiz ürüne engelliyi mahkum ediyorlar hem de ürünün belirli bir yüzdesini engelliye ödeme mecburiyeti getiriyorlar.
Bir protez yaptıran engelli, sosyal güvencesi olsa dahi, para ödemek zorunda. Bir de, değişim için 5 yıl şartı koyuyorlar, bu protezin ayak kısmının garantisi bir yıl. Bir protezi yaptırmak için devletçe ödenen para 1500 liraysa, ayak kısmı bozulduğunda, engelli yenisini almak zorunda ve cebinden 600 lira ödemek zorunda. 5 yılda yapar 600x5=3.000 lira Sen bu kanunu koyuyor ve engelliyi düşünmüyorsan, boşuna engelliler gününü kutlayıp rol yapma.
EŞKİNAT VE TÜRKİYE SAKATLAR DERNEĞİ BAŞKANI DA GÜVENİLMEZ
Gözlemlediğim kadarıyla, Sayın Eşkinat, önce Tekirdağ engelliler koordinasyon merkezi başkanını görevinden ederek engellilere karşı önyargısını açıkça gösterdi. Bu ayıbı, Sayın Kadir Albayrak Murat Yıldız’ı Büyükşehir engelliler koordinasyon merkezinin başına getirerek giderdi. Eşkinat bununla da yetinmedi ve tüzel kuruluş olan Tekirdağ sakatlar derneğinden kazanç elde etme girişiminde bulundu fakat köşe yazımdan sonra geri adım attı. Türkiye sakatlar derneği başkanıyla telefonda konuşmamdan sonra, onun da Eşkinat’la bağlantılı hareket ettiğini dernek başkanı Emine Mızrak’la dinledik. Akabinde Türkiye Sakatlar Derneği başkanının Eşkinat’la görüşme yapmak için Tekirdağ’a gelmesi durumu açıklığa kavuşturdu.
Ayrıca, yasayla sakat ve özürlü ibaresinin kullanılmaması belirtilirken, hala Türkiye sakatlar derneği kelimesi neden kullanılıyor?
Kanunlar hiçe sayılıyor. Başta Tekirdağ-Çorlu minibüs taşımacılığı yapan bir taşıyıcı kooperatifi, engellilerin şehirlerarası indirim hakkını ihlal ediyor ama gerek Süleymanpaşa belediyesi, gerek Tekirdağ ulaşım daire başkanlığı bunları denetleyip neden cezai işlem uygulamıyor. Sorsunlar, firma adı da vereyim.
Kısaca, kimse engellileri düşündüğünü, koruduğunu, kolladığını, yasaların öngördüğü haklarını kendilerine sunduğunu söylemesin. Yüzde doksanı yüzlerinde sahte tebessüm ve sevgi maskesi taşıyor. Gölge etmeyin yeter. Sahte insanlık insanlık değildir.
UNUTMAYIN; BUGÜN SAĞLAMSINIZ AMA, YARIN NE OLACAĞI BİLİNMEZ. O GÜN GELDİĞİNDE, İLAHİ ADALET TECELLİ EDİNCE, BEN SİZE GÜLECEĞİM.
VİCDANI OLANLAR BU YAZIYI OKUR, GEREĞİNİ YAPAR, VİCDANSIZLAR UTANIR.(UTANACAKLARINI SANMAM YA NEYSE)
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR