Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Çocuk Oyunları Tiyatro Festivali Perdelerini Açıyor
Başkan Albayrak Çerkezköy'deki Yatırımları İnceledi
Evrenin Müziği Resim Sergisinin açılışı yapıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ARALIK AYINDA ARILIK

ARALIK AYINDA ARILIK
26.12.2014 / 08:46
Aralık ayında arılar istirahat ve sükûnete büyük ihtiyaçları vardır. 15 kilo kadar yiyeceği bırakılmış, rüzgârlara karşı “yazın örtü, kışın kuytu” atasözümüze uyularak duvar diplerine sıralanmış veya çitlerle etrafı çevrilmiş kovanlardaki arılar, aradıkları istirahat ve sükûneti bulabileceklerdir. İlkel kovanların bulundukları arılıklarda kovanların çevresine birkaç fare kapanı koymayı ihmal etmemelidir. Zira arıların uyuşuk olduğu bu mevsimde uçma delikleri de çok geniş bırakılmış mazbut olmayan kovanlarda fare zararına rastlanabilecektir.
Bu ayda, arıların yerlerini değiştirmek veya zayıf ve kuvvetli kovanları yan yana koyma gibi hususlar düşünülebilir. Bu takdirde çerçevelerin sallanmamasına çok dikkat edilmelidir. Soğuk günlerde dip tahtasına düşen arılar, tekrar koloniye iltihak edemeyeceklerinden ölürler.
Bu ayda rahatsız edilmeyerek kendi haline bırakılan normal bir arı ailesinin ay boyunca sarf ettiği bal miktarı 700 gramı nadiren geçer. Bu ayda dışarıdaki sıcaklık bir derece olduğu zaman, yine normal şartlarla kışa sokulmuş bir arı ailesinde kovanın içi ana arı çevresinde +28 derecedir.
Çok zayıf olarak kışa sokulmak mecburiyetinde kalınan kovanları hiç rutubet olmayan çok kuru mahzenlere kapatmak faydalıdır. Havalar müsaade ettiği zaman bunlar tekrar dışarıya çıkarılır.
Kovan mevcutlarını artırmayı düşünenler, aralık ayındaki boş zamanlarda kovan imal etmek, çerçevelere tel ve mum geçirmek gibi işleri yapma fırsatını kaçırmamalıdırlar.
Kovanlarda tam sükûnetin hüküm sürdüğü bu ayda kovanlarınızı dıştan zaman zaman inceleyiniz. Herhangi bir hareket ve gürültü duyarsanız kargaşalığın sebebini tespite çalışınız.
Aralık ayı aynı zamanda ballarınızı en iyi fiyatla ve toptan satabilme zamanıdır.
Ayrıca bütün muhtemel müşterilerinize, uygun bir ifade ile yazılmış broşürler gönderiniz.
Kovanların bu ayda kar altında kalması bir sakınca teşkil etmez. Bilakis kovanı sıcak tutması bakımından faydalıdır. Kovan üzerine yığılan karların süpürülmesi zahmetine de katlanmamalı, fakat kovan üzerinde buz tabakasının oluşması, delik ve çatlaklar varsa bu nedenle su sızmasına da meydan verilmemelidir.

ARICILIK İLE İLGİLİ ÖĞRETİCİ VE ÖZENDİRİCİ BİR ŞİİR DENEMESİ DAHA
Gece düşünüp, gündüz koşarsan Arı’ya
Altın, elmas takarsın her sene karıya
Arı deyip geçme sakın arkadaş,
Yapan bal yer, yapmayan kocabaş
Mumu para, balı para, sütü poleni para
Bol çiçekli yaylalarda yenir ballı papara
Eksiltme şurubu, sıcak tut arıyı düşünme kara
Arı seni hiç düşürmez vallahi dara
Çiçek var mı? Yok mu? Çevreyi iyi tara
Yaşlanınca “Yak Çubuğunu Keyfini ara”
Değerleri aynı, bal ver, yağ al, doldur tasa
Arı senden yem istemez, su istemez ne tasa.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR