Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Santranç  turnuvası  Dünya’da da  izleniyor
AŞKLA SARILMAK  KALP HASTALIĞI  RİSKİNİ  AZALTIYOR
BÜYÜKŞEHİR’E BAĞIMSIZ ADAY ETHEM ARDA

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ŞEKER ŞURUBU İLE KIŞLIK YİYECEĞİN TAMAMLANMASI

ŞEKER ŞURUBU İLE KIŞLIK YİYECEĞİN TAMAMLANMASI
30.12.2014 / 08:41
Arıların kışlık ihtiyaçlarını sonbaharda verilen koyu şeker şurubu ile tamamlamak mümkündür. Hatta bu katı şuruplama suretiyle kışlık balı depo ettirmenin faydalı yönleri de vardır.
Böylece ticari gayeye paralel olarak arıların sıhhatleri de göz önüne alınmış olur. Bal zamanla ekşir veya kristalize olursa, bu balı arılar yemezler, kemirerek yere dökerler. Çam balı ile meşe ağacı yapraklarından yapılan kudret helvası balları da arılar için zararlıdırlar. Ekşimiş ve kristalize olmuş ballarla, yaprak balları yerine, arılara kışlık ihtiyaçları olan katı şeker şurubu vermek daha faydalıdır. Bunun içindir ki; arıcılar kuluçkalıktaki balları alarak yerine 5-10 kilo kadar katı şeker şurubu verirler. Verilen şeker şurubu, sonbaharda teşvik şurubu yerine geçtiğinden daha faydalı olur. Arılara kışlık ihtiyaçları olan bal yerine şeker şurubu vermenin faydalarını şöyle sıralayabiliriz:
1- Aldığımız bal şekerden daha pahalıdır.
2- Şeker şurubunun kalorisi baldan daha fazla olduğu için, arılar kışın daha az besinle istenilen kaloriyi temin ederler. Bunun neticesi olarak da karınları fazla dolmaz. (İçeride kışlayan arılar bahara kadar karınlarını boşaltamazlar)
3- Şeker şurubu ekşimez.
4- Şeker şurubu aynı zamanda teşvik şurubu yerinede geçer. Neticede analar bol yumurta dökerler. Böylece, kovanlar kış mevsimine fazla miktarda genç arılarla girerler.
5- Arılara zararlı olan ballar da arıların elleriden alınmış olur.
Kışlık ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla arılara şurup verirken, yağmacılık çıkartmamaya azami derecede dikkat edilmelidir.
Yağmacılığa meydan vermemek için, en son bal alındıktan sonra, kovan delikleri arı ailelerinin kuvvetlerine göre daraltılmalıdır. Fazla arı mevcudu olan aileler sıcak zamanlarda havasızlıktan ötürü yuvada bunalırlar. Böyle aileler, yuvalarını yağmacılığa karşı savunamazlar, çünkü güçleri azdır. Böyle kovanların deliklerini çıta ile daraltmak yerine, elek teli ile daraltmak daha faydalıdır.
Kış aylarında arıların açlıktan sönme ihtimali hissedildiğinde bu tedbirler alınmalıdır.
KONYA’DAN MANİLER
Gemiden kum atarlar
Yağı bala katarlar
Güzel kız nedir bilmem
Gram ile satarlar
Bahçede ceviz dalı
Altında ipek halı
Benim yarimi sorarsan
Süzülmüş oğul balı
Yaylaların yoğurdu
Kız seni kimler doğurdu
Seni doğuran ana
Bal ile mi yoğurdu
Tülbendi dalda koma
Leblerin bal da koma
Dileğindir efendim
Beni bu halde koma
Karanfil katmer olsa
Sevdiğim esmer olsa
Sevgilimin dudağı
Akşama iftar olsa
Ay aydını ışığı
Elinde bal kaşığı
Dün gece neredeydin
Gönlümün sarmaşığı
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR