Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
KERBELA ŞEHİTLERİ ÇERKEZKÖY’DE ANILDI
Ahilik Haftası Münasebetiyle Vali Yıldırım’a Ziyaret
Belediye Faaliyetlerinde Günün Özeti

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

DERNEKLERİN ÇALIŞMASINDA DÜZENLEME GEREKLİ Mİ?

DERNEKLERİN ÇALIŞMASINDA DÜZENLEME GEREKLİ Mİ?
31.12.2014 / 09:00
Birkaç ay önce TÜMKASDER Derneği başkanı Murat Çalık’la yaptığım bir röportajda, kendisi derneklerin kahvehane veya birahane olarak hizmet vermesinin hoş olmadığını, bu durumun derneğin kuruluş nedenine ters olduğunu ifade etmişti. Şöyle bir incelediğimizde, günümüzde dernek kurmanın zor olmadığı, yeterli kuruluş üye sayısı elde ederek, belirlenen dernek tüzüğü ışığında rahatlıkla kurulabildiğini görüyoruz.
Bu pencereden baktığımızda, Tekirdağ ve ilçelerinde irili ufaklı yüzlerce derneğin varlığını gözlemleyebiliriz. Bu nedenle, benzer yapıdaki derneklerin konfederasyon şeklinde veya birlik adı altında toplanması, çalışma, faaliyet ve daha gelişmiş işlerlik kazandırılması sağlanabilir.
Bunun en güzel örneğini, Tekirdağ’da “Trakya gazeteciler birliği” adı altında basın mensupları gerçekleştirmiştir. Bu çalışma, tüm basın mensuplarının dayanışma içinde tek çatı altında toplanması yönünde önemli bir adımdır.
Bu bağlamda, adı geçen dernek gibi, hemşehri derneklerinin tek merkezde toplanması, organizasyon, etkinlikler ve dayanışma konusunda koordineli çalışma imkanı sağlandığı gibi, birlik, beraberlik ve dayanışma içinde topluma daha rahat hizmet etme işlerliği kazandırır.
Süleymanpaşa’da eski halk pazarının olduğu yerde dernek ofislerinin bir arada bulunmasının sağlanması Tekirdağ için önemli bir gelişmedir. Fakat, dernek kurmak kolay olmamalıdır. Hadi kurmak kolay olsun, ama dernek bünyesinde lokal açmanın yasal prosedürlerinin daha zor ve sıkı denetimli hale getirilmesi, amacı dışında kullanılmasının önlenebilmesi için sıkı yaptırımlar uygulanması gerektiği düşüncesindeyim.
Her ne kadar bu benim kişisel düşüncem olsa da, derneklerin yardım, dayanışma, eğlence amaçlı olduğu kadar, iyi ve kötü günde bir arada olmak ve üyelerin yaşam ve sosyal aktivite işlerliğini maksimuma çıkarmak açısından büyük önem taşımaktadır. Umarız, dernekler bu yazdıklarımızı dikkate alır ve o doğrultuda hareket eder.
SON SÖZ; Tekirdağ’da engellilerin haklarını koruma amaçlı Türkiye sakatlar derneği Tekirdağ şubesi gerekliliklerini yerine getiriyor mu?
Engelliye “sakat” demek yasa ile kaldırıldığı halde, halen bu Türkiye çapındaki derneğin adı neden “Türkiye SAKATLAR derneği” olarak anılmakta ve değiştirilmemektedir?
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR