Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
“Gribe iyi geliyor” diye bilinenler,  gerçekten faydalı mı?
Şarköy’de Meyveciliğe  Büyükşehir Desteği
OBEZİTE İLE BAŞ ETMENİN 7 YOLU

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

GEREKTİĞİNDE ARILARI KIŞIN BESLEME

GEREKTİĞİNDE ARILARI KIŞIN BESLEME
31.12.2014 / 09:00
Kış aylarında çok koyu da olsa şuruplama yapılamayacağı tabidir. Çünkü şuruplama arılarda ishale neden olacağı gibi, kışlık kümesinden yani topluluğundan ayrılan arı verilen şurubu da almaz. Hatta yan taraflarda bulunan balı dahi almadığı gibi.
Bu nedenle arılara çok kolaylıkla alabilecekleri şekilde arı topluluğunun bulunduğu çerçevelerin hemen üstüne koymak suretiyle arı keki vermek gerekir.
Arıların açlığı kovanın hafifliğinden anlaşılabileceği gibi, eğer arıların üzerinde örtü tahtası yerine örtü bezi konulmuş ise; bu kez hiç kaldırmadan petekler içine üstten aşağı bir örgü şişi ya da tel sokulup çıkarıldığında eğer hiç bal bulaşmamış ise bal kalmadığı kolaylıkla anlaşılır. Örtü tahtası olan kovanlarda da üstteki yemleme deliğinden veya örtü tahtaları arasındaki boşluktan arı kümesi içine doğru bir şiş yavaş sokularak durum anlaşılabilir.
Eğer elde yedek ballı çerçeve var ise bir yüzündeki sır, tarak veya bıçakla bozularak bu çerçeve yatay olarak örtü tahtası veya bezi kaldırılan kovanın üzerine ve tabii yine arı topluluğunun bulunduğu çerçevelerin üst kısmına yatay olarak bırakılır. Ondan sonra tabii örtüler tahta ise konulmaz. Üzerine bez konularak ve bezlerin üzerine de gazete kâğıdı 7-8 kat bırakılarak kapak kapatılır.
Elde yedek kaliteli ve sırlı çiçek balı yoksa şunlardan biri yapılır.
A- Süzme bal varsa (çam balı değil, çiçek balı olacaktır) bir bez veya sünger bala bulanarak çerçeve üstüne konur.
B- Koyu katı şeker şurubu yapılır (bir kısım su, üç kısım şeker) ile bu şuruba batırılan bez konulur.
C- Daha acil hallerde bildiğimiz kesme şeker çerçeveler üzerine konularak hafifçe ıslatılır ve onun üzerine de ıslak bez serilir. Ve bez kurudukça ıslatılır.
D- Bir kısım ısıtılmış ballı suya, sekiz kısım pudra şekeri yavaş yavaş dökülerek hamur gibi güzelce yoğrulur. Bu katı hamur, pide hamuru gibi inceltilerek çerçevelerin üzerine serilmiş elek teli üzerine konulur, kapatılır. (Bal direk ateşte değil, kaynar su içine sokulmuş bir kapta ısıtılmalıdır.)
E- Bir kısım su içerisinde eritilen 4-5 kısım şeker bir yağlı kâğıt ya da yassı bir tabak içine dökülür. Soğuyarak iyice sertleştikten sonra çerçeve üzerine ters kapatılır.
F- Bunların hiçbirisini yapamadığınız takdirde hiç değilse uygun miktar akide şekeri çerçeve üzerine konularak arıların kış sonu açlıktan sönmelerinin önüne geçilir.
Arıcılar şu hususu da unutmamalıdır ki; kovanda kışlık ihtiyaç için arılara bırakılmış olan ballar, gereğinden fazla ise ve arının toplu olduğu yerde değil de yan çerçevelerde ise şu kötü ihtimaller daima mevcuttur.
A- İçerdeki bal fazla soğuklardan şekerlenebilir ve arılar bu gibi şekerlenmiş baldan faydalanamazlar. Ayrıca soğuk sürekli olursa topluluğundan ayrılıp iyi bal da olsa yiyemezler.
B- Kovandaki teneffüs ve sızıntılar yoluyla husule gelen nemden ötürü kenar kısımlarındaki ballar ekşiyebilir de. Bu gibi ballardan da arılar faydalanamaz ve hatta yeme mecburiyetinde kalırsa hastalanır.
C- Uzun süre dışarı çıkmadan arıların bağırsaklarında biriken dışkılarını kenarlara ve dolayısıyla da bal üzerine bırakmalarından ötürü yan çerçevelerdeki ballar pislenip bozulabilirler. Ayrıca arıların işgal etmemiş olduğu çerçevelerde bırakılan ballar, yuvanın genişleyerek ısınmamasına da neden olur.

ARI VE BALLA İLGİLİ
TOKAT MANİLERİ
Giden al tutulur mu?
Bala tuz katılır mı
Bu uzun gecelerde
Yalnız yatılır mı
Isırganın dalları
Yeyin sarı balları
Gece gündüz yalvardım
Çıkarmadı şalvarı
Mani demeye geldim
Balın yemiye geldim
Bal yemesi bahane
Seni görmeye geldim
Karşıda budak yanar
Baktıkça uzak yanar
Aşıklık bal şerbet
İçteki yürek yanar
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR