Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
“Gribe iyi geliyor” diye bilinenler,  gerçekten faydalı mı?
Şarköy’de Meyveciliğe  Büyükşehir Desteği
OBEZİTE İLE BAŞ ETMENİN 7 YOLU

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

KOVANLARDAKİ KIŞ YİYECEKLERİNİN MİKTARI NE OLMALIDIR?

KOVANLARDAKİ KIŞ YİYECEKLERİNİN MİKTARI NE OLMALIDIR?
02.01.2015 / 09:14
Sonbaharda arılara bırakılan kış yiyeceği, sonbahar, kış, ilkbahar ayları ile gelecek yaz nektar toplama zamanına kadar arıların ihtiyaçları karşılanmalıdır. İlkbahar nektar toplama daha erken veya geç olan yerlerde bu müddetler değişebilir.
Kış yiyeceği miktarı, ailenin mevcuduna göre değişebilir. Arılara ihtiyaçları olarak bırakılan bal, gereğinden az olmaktansa, fazla olması daha uygundur. İhtiyaçlarının çok üstündeki ballı çerçeveleri de kovanda bırakmamak lazımdır. Bu duruma bilhassa, dışarıda kışlayan arılarda dikkat etmek gerekir. Çünkü fazla olan bal ekşir veya arıları ishal pislikleriyle pislenir veya kenar taraflarda kalarak soğuktan şekerleşir. Keza, ihtiyaç fazlası balı taşıyan çerçeveler yuvayı genişleterek, soğumasına sebep olurlar. Bu son durum içeride kışlayan ailelerde görülmez.
Tekrar edilmesi gerekirse, kışlık yuva tanzim ederken, yuvada, arı mevcuduna göre çerçeve ve bu çerçevelerde ihtiyacı karşılayacak kadar bal bırakılmalıdır, diyebiliriz. Orta kuvvetteki bir ailenin yukarıda anlatılan durumlara göre kışlık bal ihtiyacı 12-14 kilodur. İlkbaharda ayrıca, 4 kg kadar süzme ve üzeri sırlanmış bal yahut bunu karşılayacak kadar şeker şurubu vermek gerekir. Böylece; orta kuvvetteki bir ailenin gelecek nektar toplama zamanına kadar 15-18 kg kadar bala ihtiyacı olduğu anlaşılır. Buna karşılık, içeride kışlatılan arılar daha az bala ihtiyaç gösterirler.
KIŞIN KOVANDA BIRAKILACAK ÇERÇEVE MİKTARI
Dadant kovanlarda orta kuvvetteki bir aileye 7 çerçeve bırakmak yeterlidir. Langstrot kovanlarında çerçeveler daha dar olduklarından aileye 8 çerçeve bırakmak lazımdır. Arılar, kış için toplanıp küme haline gelmeden çerçeveleri, yanlardaki iki tanesi hariç kaplamış olmalıdırlar. Arıcılık yapan herkes bilir ki, sonbahar sonlarına doğru ailedeki yaşlı arılar telef olurlar. Öyle ki, kovandaki arı mevcudu bazen, yarı yarıya azalabilir. Bu zaman yuvayı daha da daraltmak lazımdır.
Daha önceleri de belirtildiği gibi, balda arı kümesine yakın olmalıdır. Aksi halde, arılar kışın bala yetişemez ve neticede açlıktan ölürler. Arılar kışın yatak yerlerini kırmızı petekler üzerine yapmayı severler. Beyaz petekler arıları sıcak tutmadığından, arılar tarafından sevilmezler. Arılar kışın uyumazlar. Uyuşuk bir halde, meydana getirdikleri kümeyi bozmadan toplu bir şekilde, bir taraftan diğer tarafa, ballara doğru giderler. Arıların ballara doğru gidişi, ya çerçeveler üzerinde veya peteklerden açtıkları deliklerden geçerek olur. Dışarıda kışlayan arılar bu işi kışın sıcak günlerinde yaparlar. İçeride kışlayan arıların bunu yapabilmeleri için, ısı derecesinin + 3’ten aşağı olmaması lazımdır.
KASTAMONU’DAN MANİLER
Meyvelerden nar tatlı
Anam babam sağ olsun
Hepsinden yar tatlı
Bahçelerde Arılık
Benze düştü sarılık
Eller çift çift gezerken
Bize düştü Ayrılık
Bal koydum bansın diye
Yüreği yansın diye
Karşısında gezerim
Yar beni görsün diye
Ayva sarı, gül sarı
Üstüne konmuş arı
Oğluna varacağım
Halt etme hınzır karı
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR