Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
“Gribe iyi geliyor” diye bilinenler,  gerçekten faydalı mı?
Şarköy’de Meyveciliğe  Büyükşehir Desteği
OBEZİTE İLE BAŞ ETMENİN 7 YOLU

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

KIŞ YUVASINDAKİ BAL

KIŞ YUVASINDAKİ BAL
03.01.2015 / 09:20
Kışın yuvanın orta yerinde bal bittikten sonra sağa sola ballara doğru kolayca gidemeyen arılar, birçok arıcılarında şikâyet ettikleri gibi, kovan içerisinde bal bulunduğu halde açlıktan ölürler. Bu durumlar dışarıda kışlayan fakat soğuğa karşı muhafaza olmayan kovanlarda fazlaca görülür. İçeride kışlayan arılarda da, kışlatma yerinin sıcaklığı -12 dereceye düştüğü zaman bu durum görülür.
Orta kuvvetteki bir arı ailesi sonbaharda yediği 5 kilo bala ilaveten, dışarıya çıkıncaya kadar toplam 10 kilo bal yer. Kışlatma yapılmadan önce arıların ihtiyacı olan balın kovanda mevcut olup olmadığı kontrol edilmelidir.
SONBAHARDA DİP TAHTASI TEMİZLİĞİ VE ÖRTÜ TAHTASI
Arı ailesinin yatağı (kış için kümelendiği yer) uçma deliğinin tam karşısında olmalıdır. Alt tablanın en son kasım ayında temizlenmesi lazımdır. Alt tabla telli ise, derin tarafı yukarıya getirilmelidir ki, ölü arılar aşağıdaki boşluğu doldurup, havanın gelişine engel olmasınlar. Alt tabla tahtası yüksek tarafına çevrilince, uçma deliği genişleyeceğinden deliğin hemen daraltılması gerekir. Çerçevelerden 8 mm yükseklikte duran üst örtü tahtasının kaldırılması lazımdır. Örtü tahtası yerine muşamba vs. ile arıların üzeri örtülmüşse, onun kaldırılması ve yerlerine rutubeti geçiren bir bezin serilmesi gerekir.
Arılara çerçeveler üzerinde geçit yeri bırakılmalıdır. Yukarıda geçit olunca, arılar yükselen hava içerisinde kolayca, hareket eder. Bunun temini için, bazı arıcılar peteklerin üst taraflarından parmakla delik açarlar. Bu durum peteğin bozulmasına sebep olur. En iyisi çerçevelerin üzerine, 2 cm kalınlığında 4 cm mesafe ile 3-4 tane çıta koyarak, üzerlerine bez geçirmektir. Bez üzerine de yuvanın ebatlarına uygun 10-15 cm kalınlığında yastık konulmalıdır. Yastık, kovanın ölçüsüne uygun olarak, 15 cm yüksekliğinde yapılan kasnakla koyulabilir. Kasnaklı yastıklar yaparken, kasnağın iki tarafına bez çekilir, içerisine saman, talaş veya kuru yaprak gibi dolgu maddeleri doldurulur.
KASTAMONU
Samanlıkta arısı
Saçı altın sarısı
İmana gel imansız
Oldu gece yarısı
Kavaklarda kavım var
Arılarda balım var
Ne kıskanıp durursun
Hakikatli yarim var
Altınım var el gibi
Ne durursun el gibi
Gel sarılıp yatalım
Şekerlenmiş bal gibi
Bal idim pekmez oldum
Gül idim kokmaz oldum
Güler, oynar gezerdim
Yerimden kalkmaz oldum
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR