Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
“Gribe iyi geliyor” diye bilinenler,  gerçekten faydalı mı?
Şarköy’de Meyveciliğe  Büyükşehir Desteği
OBEZİTE İLE BAŞ ETMENİN 7 YOLU

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ARILARIN KIŞLATILMASI

ARILARIN KIŞLATILMASI
05.01.2015 / 09:12
Kovanlar, ya bulundukları bahçe veya açık arılıklarda yahut da kapalı boş oda veya mahzenlerde kışlatılırlar.
Arılıklar ideal olarak hareketi değişmeyip sabit kalan sühunetli 5-8 derece arasında olan rutubetsiz mahzenlerde kışlatılır ise de bu zor ve masraflıdır.
Havadar, sakin rutubetsiz boş odalarda 6 ila 8 dereceyi muhafaza etmek şartıyla arılar emin olarak kışlatmak mümkün ise de, bu dahi zor ve masraflıdır. Odanın sühuneti yükselince pencereleri açarak havalandırmak, sühunet çok düşünce soba yakmak ve 6-8 dereceyi muhafaza etmek lazımdır.
Elbette, Erzurum ve Kars civarı gibi Anadolu’nun yüksek yayla mıntıkaları hariç, yurdumuzun hemen her bölgesinde, soğuk ve şiddetli rüzgârlardan korunmuş kuytu yerlerde yiyecekleri ve arı mevcutları bol ve yukarda anlatıldığı şekilde kışı iyice hazırlanmış mazbut kovanlarda arı ailelerini açıkta da gayet emin olarak kışlatmak mümkündür.
Çok soğuk mıntıkalara dahi kovanlar ya üst kısımları ot, saman, talaş veya kuru yapraklarla 15-20 santim kalınlığında sarılarak üzerine ziftli muşamba veya keçe geçirilmiş olarak mükemmelen kışlatılabilmektedir.
Tokat havalisinde alt katı tamamen dolu kovanların örtü tahtaları üzerine birkaç gazete kâğıdı sererek kapağını kapamak, alt katı doldurmamış kovanlarda ise yalnız bölme tahtası ve aradaki boşluğu sap, saman, hızar talaşı, kırıntılar doldurmak ve keza üst kısma gazete sermek suretiyle 10 yıldan beri hep dışarıda kışlattığımız kovanlarda tek telefe rastlamadık.
Arılar, nerede kışlatılırsa kışlatılsınlar sessiz ve sakin, rahatsız edilmeyecek bir yere bırakılmalıdır.
Grup halindeki arılar çok fazla soğuklara bile dayanabilirler. -26 derece ısıda, çerçeve örtüsü, çatısı ve tablası olmayan bir kovanı bir ağacın dalında, 24 saatten daha fazla bir müddet sonra arı ailesi yine mükemmel bir durumdadır. O halde, arı kovanlarımızı kuvvetli bir şekilde havalandırmak hususunda tereddüt etmemeliyiz. Fakat bu işi hiçbir zaman yavruların üşümesine meydan verecek kadar da yapmamalıyız.
Arı ile çiçeğin dostluğu misali sevgiliye dair
Kayserili 13 yaşında Rabia YÜCE’nin Kuzeni Tuğba ÖNAL’a armağan olarak yazdığı şiir.

SEVGİLİYE DAİR
Uçmak, ne güzel şeydir uçmak
Bir kuş misali göklerde
Özgürce kanat çırpmak
Akmak, ne güzel şeydir akmak
Berrak bir ırmak misali
Diyar diyar dolaşmak
Dostluk, ne güzel şeydir dostluk
Arıyla çiçeğin dostluğu misali
Tutuşup el ele
Sonsuza dek bırakmamak
Ve sevgi, ne güzel şeydir sevgi
Aşk misali, sevda misali
Kocaman bir gülümsemeye denk
Ufak bir parça sevgi
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR