Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
“Gribe iyi geliyor” diye bilinenler,  gerçekten faydalı mı?
Şarköy’de Meyveciliğe  Büyükşehir Desteği
OBEZİTE İLE BAŞ ETMENİN 7 YOLU

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ARILARI BODRUM VEYA YERALTI AMBARLARINDA KIŞLATMA

ARILARI BODRUM VEYA YERALTI AMBARLARINDA KIŞLATMA
06.01.2015 / 08:53
Kışın dışarıda sıcaklık eksi bir derece olduğu zaman kovanın içi arka taraflarda +7 derece, ön taraflarda +19 derece, orta kısımlarda ise +28 derecedir demiştik.
Arılar 14 derecede kısa, 17 derecede uzun uçuşlar yapmaya başlarlar. 27 derecede ise, petek inşa etmeye veya yavru yetiştirmeye başlarlar.
Yazın dış ısı 30 derece iken bütün kovanın içi 34 derecedir. 30 dereceden itibaren arılar salkım yaparlar veya uçma deliği önünde kanatları ile kuvvetli bir havalandırma yapmaya mecbur olurlar.
Arılarımızı rutubetsiz bir mahzende, bir yer altı ambarına veya kuru ot yığını içine koyarak 6 ile 10 derece arasında istikrarlı bir sıcaklığı kolaylıkla sağlayabiliriz.
Kanada, Rusya ve çok soğuk memleketlerde sık sık kullanılan bu usulün uygun olup olmadığı halen münakaşa konusudur. Elde edilen sonuçlar da birbirini tutmamaktadır.
Rot, mahzende kışlatmayı daha faydalı bulurken, arıcılığın babası Dadant açıkta kışlatmayı tercih etmektedir.
Amerikalı Colvon, 15 Kasım’dan 1 Mart’a kadar 4 arı ailesinin açıkta 26 kilo, bina içinde 22 kilo bodrumda 21 kilo bal yediğini kaydetmektedir.
Bir Rus arıcısı ise, arıları açıkta -25 derecede bodrumda +6 derecedekine nazaran çok daha iyi kışlandığını müşahede etmiştir.
Arılar, yer altı ambarı (silo) da kışlatılacaksa, açılacak hendekler 45 santim derinliğinde ve iki kovanı yan yana rahatça yerleştirecek genişlikte olmalıdır. Kovanlar putreller üzerine alınmalı, birikecek suların akışına imkân verecek eğik bir arkı bulunmalıdır.
Çatısı önce saz veya samanla, sonra hafif bir toprak tabakasıyla örtülü olmalıdır.
Mecbur kalmadıkça arıları içerde kışlatma gereği olmadığını yine tekrar edelim. Zira kışlatma yerinin sıcaklığının sık sık değişebileceği ve 7-8 derecenin üstüne çıktığında aksaklıklar doğacağı nazara alınmalıdır. Kışlanan yerlerde arıların uyanması kovandan çıkmalarının önemli zayiat ve problemler yaratacağını tekrar edelim. Norveç’te -49 dereceyi bulan yıllarda dahi dip tahtası tamamen örme tel ile kaplı olan arı kovanlarında dahi ölüm görülmediği, ancak bal sarfiyatının diğer kovanlara nazaran fazla olduğu görülmüştür. Fakat bahara çıkış ve yavrulama durumunun diğer kovanların çok üstünde bir gelişim gösterdiğinin görüldüğünü bu bahsi bitirirken ilave etmek isterim.

NİNNİLERDEN
Kara koyunun kuzusu
Yüreğimden çıkmaz sızı
Benim (Ali)m balım dahi
Bir ananın kuzusu
Ninni desem neni yakar
Ağzın bal, dudağın şeker
Sensiz evler neler ciğer
Kuzum yavrum ninni...
Yaylaların yoğurdu
Seni kimler doğurdu?
Seni doğuran ana
Bal ile mi yoğurdu?
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR