Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Çocuk Oyunları Tiyatro Festivali Perdelerini Açıyor
Başkan Albayrak Çerkezköy'deki Yatırımları İnceledi
Evrenin Müziği Resim Sergisinin açılışı yapıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ARILARI İYİ KIŞLATMA İÇERİDE Mİ, DIŞARIDA MIDIR?

ARILARI İYİ KIŞLATMA İÇERİDE Mİ, DIŞARIDA MIDIR?
07.01.2015 / 09:07
“Arılar en iyi dışarıda mı, içeride mi kışlarlar?” sorusuna ne âlimler, ne de pratik arıcılar kesin bir ifade ile cevap verememişlerdir. Şüphesiz ki, sıcak havalarda arıların dışarıda kışlamaları havasız, soğuk ve rutubetli kapalı yerlerde kışlatılmasından daha iyidir. Havasız, soğuk ve rutubetli kapalı yerlerde arılar fazlaca zarar görürler. Sağ kalanlar da ilkbaharda gereğince iş görmezler. Temiz hava yönünden dışarıda kışlatma arılar için çok iyi kabul edilir. Ancak acemi arıcıların yaptıkları gibi, soğuktan korkarak uçma deliği bir parmak girecek kadar küçültülmelidir.
Dışarıda kışlayan, bol hava alan ve sıcak tutulan kovan, içeride kışlayanlara oranla daha fazla bal yeseler dahi ilkbahara da daha iyi çıkarlar. İlkbaharda içeride kışlayanlara nazaran 2-3 hafta kadar erken kuvvetlenirler. Keza, ilkbahar çiçeklerinden daha fazla bal toplarlar. Gürültü, rüzgâr, kar tipisi, parlak güneş ışığı, sarsıntı, ısı derecelerinin oynaklığı gibi nedenlerle, bazı arıcılar arılarını içerde kışlatmayı, dışarıda kışlatmaya tercih ederler.
AÇIK HAVADA KIŞLATMANIN KOŞULLARI
Açık havada kışlatmanın birinci şartı, kovan cidar tahtaları ile kovan üzerine konulan yastığın kalın olmasıdır. Çift cidarlı kovan kullanılmamalıdır. Çünkü böyle kovanlar kaba ve ağır oluşlarının yanında, cidarlar arasındaki dolgu talaşının rutubet çekerek kolay kurumamaları ve yuvayı soğutmaları yönünden kullanışlı değildir. Bazı arıcılar kovanların üzerine tahta kılıf takarlar. Kılıfla kovan arasındaki boşluğu dolgu maddeleriyle doldururlar. Kılıf kullanıldığında, uçma deliği için açık yer bırakılmalıdır. Dört kovanlı kılıf kullanıldığında, kovanların kapakları kaldırıldıktan sonra yan yana getirilmekte üzerine talaş dolu yarım ballık konulmakta ve tahta kılıf geçirilmektedir. Kılıfla kovanlar arasındaki 15-20 santimlik boşluk saman vb. dolgu maddeleriyle doldurulur, dolgudan sonra da kılıfın kapağı kapatılır. Kılıf geçirilirken uçma deliklerini kapanmamasına dikkat etmek gerekir. Dışarıda kışlatılan kovanların bakımı daha kolaydır.
KIŞ UÇUŞLARI
Gölgedeki ısı derecesi +10 dereceyi bulunca arılar uçuş yaparlar. Arılar ilk uçuştan sonra uzun zaman dışarıya çıkmazlar. Sıcak bölgelerde, arıların ocak ayı içerisinde de uçuş yaptıkları görülmüştür. Bu uçuş arıların bağırsaklarını temizlemeleri ve hava almaları yönünden arzulanır. Dolayısıyla kışı gayet iyi geçirirler. Bu uçuşun istenmeyen tarafı ana arının zamansız yumurta dökmesi ve arıların yavru yetiştirmeye koyulmasıdır. Bu durumdaki kovanlar çok iyi takip edilmeli, besin stokları tamamlanmalıdır.
En nefis ballar diyarı Ankara’dan Mustafa Cömert’in bal toplayan arı şiiri
AĞLAR MISIN?
Ben gidersem buralardan
Benim için ağlar mısın
Ayrıldım yarimden diye
Saçlarımı yolar mısın
Aklına geldikçe beni
Çok özledim diye seni
Gördüğün gonca gülleri
Benim için koklar mısın
Gökyüzünde turnalardan
Bal toplayan arılardan
Gelip geçen yolculardan
Acep beni sorar mısın
Küstürdün gönlümü niye
Aşkından döndüm deliye
Dost Mustafa’m gelir diye
Yollarıma bakar mısın
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR