Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
“Gribe iyi geliyor” diye bilinenler,  gerçekten faydalı mı?
Şarköy’de Meyveciliğe  Büyükşehir Desteği
OBEZİTE İLE BAŞ ETMENİN 7 YOLU

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

YAZLIK EVLERDE ARILAR KIŞLATILIR MI?

YAZLIK EVLERDE ARILAR KIŞLATILIR MI?
08.01.2015 / 09:30
Arılar boş bir yazlık evinin odalarında veya bodrumlarında müsait bir yer olduğu takdirde kışlatabilirler. Bu durumda diğerlerindeki gibi iyi bir havalandırma şarttır. Kesinlikle rutubetli olmamalıdır. Odada havalandırma için baca bulunmalıdır. Kapı altında delik bırakılamazsa, çok azda olsa kapı birkaç santim aralanmalıdır.
Ahır ve ağıllarda kışlatmayacağı belirtilmişti. Sepet kovanlar hava alabildiklerinden, Anadolu’da çoğu zaman ahırda yüksek yerlere konulabiliyor.
ARILARINI İÇERİDE KIŞLATACAKLARIN DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUSUSLAR
1- Arıların kışlatma yerlerine biraz geç alınmasında fayda vardır. Kovanlar, Kars gibi soğuk yerlerde Kasım ayında, sıcak yerlerde de, Aralık ayında içeriye alınmalıdır. Isı derecesi devamlı olarak gölgede sıfırın altına düşmezse, arıları içeriye almak doğru değildir. Çünkü arılar dışarıda kalmakla temiz havadan daha fazla istifade ederler.
2- Dışarıda şartların uygun olmadığı an, kovanların içeriye alınması gerekir.
3- Kovanlar akşam üzerlerinde içeriye alınmalıdır,
4- Kovanlar kışlatma yerine alınırken, arıların sarsıntıdan dışarıya çıkmamaları için, kovan uçma deliklerinin kapatılması, içeriye aldıktan sonra deliklerin tekrar açılması lazımdır. Edinilen tecrübelere göre, Kars havalisinde 20 Kasım gibi soğuk bir günün gecesinde arılar içeriye alınmalıdır. Soğuk günün seçilmesine sebep, arıların soğuk tesiriyle uyuşarak, oluşan sarsıntıdan ve gürültüden rahatsız olmamalarıdır.
5- Kovanları içeriye alacağımız gün sabahında, kovanların uçma delikleri boydan boya açılmalıdır. Uçma deliğinin geniş oluşu arıları ısınmak üzere birbirlerine sokulmaya mecbur eder,
6- Rutubete karşı yerden 40-60 cm yükseklikte bir sehpa veya sandık üzerinde.
7- Eğer mecburen rüzgar gelen bir yöne bakıyorsa, uçma deliği önüne yatay olarak bir tahta koymuş uçma deliğini rüzgarlardan korumuş ve arıların iyi havalarda dışarı çıkma olanağı bu tahtanın sağ ve solundan veya üçgen şekilde tahtaya açılacak 3-4 delikten işleyecek şekilde bırakmış iseniz ve,
8- Kovan kapağının ön kısmının iç tarafından örtü tahtası veya bezini 2-3 arı geçecek kadar bir de delik bırakmışsanız ve bu kapağın yapısı itibariyle mümkün değilse kapak altında kovanın önyüzüne isabet eden kısmın ortalarından burgu ile bir santim çapında bir iki delikte açmışsanız gönül rahatlığı ile arıların ilkbahara emniyetle çıkacağını bekleyebilirsiniz.
KONYA HALKİYAT VE HARSİYATINDAN
Terk-i heves edip hizmet tutmalı
Arı ahvalini ibret tutmalı
Her çiçekten birer çeşni tatmalı
Bal bal desem ağzın bal olur mu? Gufrani
Mehter olsam bilmem davul çalmayı
Kadir olsam gözden sürme almayı
Para ister kesede bal almayı
Paşa olsam bilmem hükm-ü hükümet Kenzi
O yarin dudakları taze taze
Yanaktan bal akar, dudaktan meze
Sahradan gelirken yol uğrat bize
Garibin halinden bil incik (şimdi) Leyla
Yarin dudakları kandildir kandil
Bal akar yanaktan dudaktan emdir
Sahradan gelirken bir selam getir
Garibin halinden bil incik Leyla
Bozkır’lı Mehmet
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR