Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Başkan Albayrak Sahurda Safaalanlı  ve Karaiğdemirli Vatandaşlarla Buluştu
Hürriyet Mahallesi  Gönül Sofrasında  bir araya  geldi
Sosyal Güvenlik şemsiyesi delik deşik oldu

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ARICILARA BİLİMSEL DESTEK

ARICILARA BİLİMSEL DESTEK
29.01.2015 / 08:55
Bursa Büyükşehir Belediyesi kırsal kalkınmaya destek hamlelerine bir yenisini daha ekleyerek arıcılara bilimsel destek veriyor.
Eğitim semineri öncesinde konuşan Kırsal Kalkınma Daire Başkanı Yetişkan Keskin, Büyükşehir Belediyesi’nde yeni kurulan bir birim olduklarına değinerek, tarımsal kalkınmaya yönelik çalışmalar düzenleyerek, bu alanda üretim yapan kişilere destek olacaklarını ifade etti. Tarımsal kalkınmaya yönelik öncelikle üretim noktasında vatandaşlara her türlü imkanı sağlayacaklarını ve ürünlerin gelişimi ve pazarlaması noktasında destek olacaklarını belirtti.
Düzenlenen bu eğitim semineriyle arı yetiştiriciliği yapan 45 üreticiye Büyükşehir Belediyesi olarak 450 adet arı kovanı verildiğine değinen Keskin, yapılan bu hizmetlerin gelecekte daha da artacağını ve üretim yapan herkese tam destek olacaklarının müjdesini verdi. Büyükşehir Belediyesi olarak arı yetiştiriciliğine bilimsel anlamda katkının yapılması gerektiğini ifade eden Keskin, bu yüzden Uludağ Üniversitesi ile işbirliği yaparak üreticilerin gelişimine katkı sağlamayı amaçladıklarını ifade etti. Düzenlenen seminere Uludağ Üniversitesi Öğretim üyelerinden Prof. Dr. Hasan Oruç, Prof. Dr. Levent Aydın, Dr. Mesut Ertan Güneş ve Ar.Gör. Özgür Selçuk katıldı.
ARI ZEHİRİ- Dr. Veli Cicimen Aile Hekimi, Apiterapi Danışmanı Arıcı
Arı zehirinin bir çok rahatsızlığa iyi gelmesi nedeniyle üretimi ve tıpta kullanımı hergeçen gün artmaktadır. Farmakolojik olarak arı zehiri kan dolaşım artırıcı, bakteriosit (bakteri öldürücü), radyosona karşı koruyucu, bağışıklık sistemi aktive edici, romatizmal hastalıklara, kas-sinir, lumbago, MS hastalığı, hipertansiyon, kalp kasının artırma gücünü beyin ve kas damarlarına kan akımını artırma genel olarak analjejik ve antis-pasmatik etki görülmüştür. Bu çalışmalar ve araştırmalar halen yurt dışında devam etmektedir. ABD’li bilim insanları. Arı zehirinin etken maddelerinden MELİTİN-nin HİV-i (AİDS hastalığını meydana getiren) tahrip edildiğini keşfe-dilmiştir. Maddenin jel olarak kullanımının virüsün yayılmasını engellenmesi umut ediliyor. “Wachington Tıp Fakültesinden bilim insanları tıp tarihihde çığır açabilecek bir keşifte bulundu. Arının zehirinde salgılanan kimyasal bir maddenin etrafında sağlıklı hücrelere zarar vermeden HİV-i tahrip ettiğini saptanmış. Araştırmacılar bu maddeyi bir jel haline getirip virüsün buluşmasını hedefliyor. Araştırma ekibinden Jos-hman L. HOOD bu jelin hızla yayılma ihtimalinin yüksek olduğunu her bölgede engelleyici önlem olarak kullanılabilmesini ve böylece virüsün başkalarına bulaşmasını engellemeyi umut ediyoruz” diye bildirdi. Arı zehirinde bulunan “MELİTTİN” adlı madde HİVirüs hücrelerinin çepelerinde delikler açıyor, ancak etrafındaki diğer hücrelere zarar vermiyor. Şimdiye dek AİDS tedavisinde kulandan ilaçlar virüsün vücutta yayılmasını YAVAŞLATIRKEN arı zehirindeki bu madde virüse doğrudan saldırıyor ve enfeksiyon oluşmasını engelliyor.
Amerika bilim insanları HIV virüsü ile dünyaya gelen bir bebeğin ilaçla tedavi edildiğini duyurdu. Böylece bir tedavi ilk kez bir bebekte işe yaradı. Kaynak: Deutsche Welle
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR