Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Çocuk Oyunları Tiyatro Festivali Perdelerini Açıyor
Başkan Albayrak Çerkezköy'deki Yatırımları İnceledi
Evrenin Müziği Resim Sergisinin açılışı yapıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

TARIMDA ÜRETİCİ ÖRGÜTLERİ İLE BULUŞMA

TARIMDA ÜRETİCİ ÖRGÜTLERİ İLE BULUŞMA
30.01.2015 / 10:03
Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü, Tarımda Üretici Örgütlenmesi dersi kapsamında “Tarımda Üretici Örgütleri ile Buluşma” programının ilkinde Samsun Arı Yetiştiricileri Birliği (SAYBİR) Başkanı Rasim Kaplan davet edildi.
Birliğin faaliyet alanlarından bahseden Kaplan, SAYBİR’in kuruluş aşamasında 23 üye ile başladıklarını, bugünlerde ise 600’ü aşan üyeye ulaşıldığını belirtti.
Birlik sayesinde uygun fiyata girdi temini ederek, arıcılara ulaştırılabildiği ve arıcıların problemlerinin çözümü adına çalışmalar yapıldığı konu edilerek; Türkiye’de arıcıların en önemli probleminin pazarlama olduğuna vurgu yapıldı. Koloni varlığı olarak dünyada ikinci sırada olmamıza rağmen, ihracatta aynı üstünlükte olamadığımız önemli bir sorun alanıdır.
Öğrencilerin soruları ile devam eden derste özellikle sahtecilik konusunda çok sayıda soru geldi. Tarım ekonomistleri için arıcılık sektörünün önemli bir çalışma alanı olduğu katılımcılar tarafından dile getirildi.
Omu Tarım Ekonomisi Bölümü
102 ARICIYA GÜNEŞ PANELİ DAĞITILDI
Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA) 2014 mali yılı destek programı kapsamında onaylanan, Arıcılar Birliği tarafından hazırlanan ‘Işıldayan Arılar Projesi’ kapsamında, Kozan’da 102 gezici arıcıya güneş enerjisi ile çalışan aydınlatma sistemi dağıtıldı. Proje kapsamında başvuru yapan yaklaşık 350 arıcı arasında çekilen kurada Kozan’dan 102 arıcının cihaz almaya hak kazandığı öğrenildi.
Adana İl Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hamit Aygül, projeyi Arıcılar Birliği ile ortaklaşa hazırladıklarını, amaçlarının gezici arıcıların yaşam koşullarının iyileştirilmek olduğunu belirtti.
Kozan Kaymakamı Avni Oral da, “Vatandaşlarımızın bu tip hibe programlarından doğru şekilde faydalanabilmesi için ilgili kurumların vatandaşlarımızı bilgilendirmesi ve yönlendirmesi gerekiyor” diye konuştu. Arı sezonunda kırsalda arıcıların işini kolaylaştıracak olan cihazların, güneş panelleri yardımıyla enerjiyi depoladığı bu sayede, ampul, mini buzdolabı, televizyon veya bilgisayar çalıştırabildiği ve cep telefonu şarj edebildiği öğrenildi. (Adana Haber)
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR