Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Çocuk Oyunları Tiyatro Festivali Perdelerini Açıyor
Başkan Albayrak Çerkezköy'deki Yatırımları İnceledi
Evrenin Müziği Resim Sergisinin açılışı yapıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ÇANKIRI’DA “POLEN TUZAKLI KOVAN ALTLIĞI” PROJESİ

ÇANKIRI’DA “POLEN TUZAKLI KOVAN ALTLIĞI” PROJESİ
03.02.2015 / 09:16
Çankırı’da “Polen Tuzaklı Kovan Altlığı” Projesi kapsamanında, 160 arıcıya bin 920 kovan altılığı dağıtıldı.
Vali Vahdettin Özcan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Atölye Binası’nda gerçekleştirilen dağıtım töreninde yaptığı konuşmada, kaliteli bal üretiminde Çankırı’yı ileriye taşımak istediklerini belirtti.
Çankırılı bir arıcının kaliteli bal üretiminde dünya ikincisi olduğunu ifade eden Özcan, “Bu altlıklar Çankırı’daki üretime katkı sağlayacak diye düşünüyorum. Umarız güzel sonuçlar alacağız” dedi.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman Çakır ise ek gelir sağlamak amacıyla yapılan arıcılık faaliyetinin son yıllarda ana gelir kaynağı olma yolunda gelişme gösterdiğini dile getirdi.
Çankırı’daki kovan sayısının 2014 yılında yüzde 20 artarak 58 bine yükseldiğini vurgulayan Çakır, “Türkiye, 5 milyona yakın koloni sayısı ile dünya koloni varlığı açısından 2. sırada yer almasına rağmen bal üretimi açısından dünya sıralamasında 5. ve 7. sırada gidip gelmektedir” değerlendirmesinde bulundu.
Çakır, Türkiye’de koloni başına düşen bal miktarının 14 ile 18 kilo arasında değiştiğini bildirerek, “Bu miktar bal üretiminde söz sahibi ülkelerin oldukça gerisindedir” şeklinde konuştu.
Proje hakkında bilgi veren Çakır, “Projemiz bakanlığımız tarafından kabul edilerek uygulanmaya başladı. Toplam bütçesi 720 bin lira olan projenin yüzde 50’si bakanlık tarafından karşılanırken, diğer yarısı arıcılar tarafından karşılandı. Arıcılarımıza bin 920 tane kovan altlığı dağıtılıyor. Altlıklar verimi ve kaliteyi artıracaktır” dedi.
Konuşmaların ardından arıcılara polen tuzaklı kovan altlığı dağıtıldı.

BİTLİS VALİLİĞİNDEN “GEVEN” TEDBİRİ
Arıcılık faaliyetleri ve tabiatın korunması için önemli olan geven bitkisinin korunması amacı ile Bitlis Valiliği genelge yayımladı.
Valilikten yapılan yazılı açıklamada, kent genelinde, balcılık faaliyeti açısından son derece önemli olan geven bitkilerinin, yakacak olarak kullanılmak üzere söküldüğünün tespit edildiği belirtildi.
Tabiata ve bilhassa balcılığa büyük zarar veren bu tür eylemlerin engellenmesi amacıyla genelge çıkarıldığı kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
“İlimiz genelinde, bu fiilleri işleyenlere matufen kolluk kuvvetleri tarafından tavizsiz bir şekilde idari ve adli işlem tesis edilecektir. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Orman İşletme Müdürlüğü tarafından geven bitki örtüsünün korunması ve yaygınlaştırılması için her nevi tedbir acilen alınacaktır. Kaymakamlıklarımız tarafından derhal başta muhtarlar olmak üzere ilçe halklarına matufen, bu bitkinin ehemmiyetini anlaşılır kılacak eğitim çalışmaları başlatılacak ve ikazlar yapılacaktır. Bu maddeler çerçevesinde tesis edilen işlemler, bütün safahatıyla birlikte ve aylık periyotlar halinde valiliğimize raporlanacaktır.” (AA)
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR