Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
COVİD KIRMIZINDAN KURTULMAK HEPİMİZİN ELİNDE
BAŞKAN KADİR ALBAYRAK'IN YEŞİLAY HAFTASI MESAJI
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Çerçevesinde Kadın ve Şiddet Konulu Konferans Düzenlendi

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

YEREL YÖNETİMLERE DAİR NE VARSA

YEREL YÖNETİMLERE DAİR NE VARSA
17.01.2019 / 11:18
Yerel Seçimlere ne kaldı ki… Projeler nelerdir? Tekirdağ ve ilçelerini ne gibi yenilikler bekliyor, aynı bir beş yıla mı daha mahkum olacağız??? Sorular, sorular… CHP adaylarının tamamını açıkladı derken… İyi Parti ile anlaşma müzakerelerine tekrar dönüş yaptı. AK Parti ve MHP kanadında ise belirsizlik sürüyor. Unutulan bir konu var.
Hizmet dönemi dolan Belediye başkanları ne yaptı? Bunları zaten soruyoruz. Ya görev almış Belediye Meclis üyeleri… Yazımın başında da söylediğim gibi Yerel Seçimlere az kaldı, Belediye sadece Başkanlar tarafından yönetilmiyor. En az onlar kadar konuşulması gereken konu Meclis Üyeleri de olmalı. Aynı seçimle beş yıllığına göreve gelmiş olan ve halkının pek de tanımadığı belediye meclis üyelerinin, seçildikleri il ve ilçe için neler yaptığı hemen hiç gündeme gelmez. Belediye Meclis üyesi ne görev yapar;
Belediye Meclisi, kanuna göre Belediye Başkanının üstünde bir makamdır. Ayda bir kez veya bazı il, ilçelerde 2 kez toplanır meclis. Mecliste şunlar görüşülür:
1.İlçe veya İl ile ilgili imar plan değişiklikleri
2. Belediye ait taşınmazların kiralanması, satışı
3.Şahsa ait taşınmazların kamulaştırılması,
4. Belediyeyle çeşitli kurum veya dernekler arasındaki ortak işbirliklerini,
5. Belediye bütçesi, faaliyet raporunu
6. Borçlanma için başkana yetki verilmesini
7. İl belediyeleri ayrıca iştirakleri olan kurumların, Teski gibi, konularda yetkilidir.
Aslında hayatımızı her gün, direkt etkileyen, Yerele ait her şey Belediye Meclisi kararına bağlı; toplu taşıma, su, yol, trafik, sosyal-kültürel alanlar, sahiller... Meclis toplantılarında karar vermek dışında, komisyonlarda görev alırlar. En önemli komisyonlar:
İmar
Plan Bütçe.
Meclis üyesi seçiminde liyakat, deneyim, mesleki bilgi çok önemlidir. Benden olsun, dediğimi yapsın, din kardeşim olsun, hemşehrim olsun, bana oy versin mantığı kabul edilemez.
Tekirdağ için ne yapıldı?
Muhalefet parti üyelerinin bazılarının şehir gündemi ve belediye faaliyetleri ile ilgili verdikleri itirazlar, önergeler ve soru önergeleri ile olumsuz karar ve uygulamalara müdahale ettikleri görülüyor. Tekirdağ ve dahilindeki ilçelerde sorunların çözümlenmesi için ne yaptıkları ile ilgili siz seçmenlerin bilgisi umarım vardır. İtiraz eden neden, niçin itiraz etmiş? Günü birlik projelerle, gösterişten öteye geçilmeyen harcamalar, konserler, plansız yatırımlar, bitmeyen hatta çürümeye yüz tutmuş şantiye alanları, mağdur edilen esnaf, otopark sıkıntıları bunlarla ilgili neler yapılmış?
Beş yılda Tekirdağ için ne yapılmış anlatmaları gerekmektedir.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları

YAZARLAR