Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
COVİD KIRMIZINDAN KURTULMAK HEPİMİZİN ELİNDE
BAŞKAN KADİR ALBAYRAK'IN YEŞİLAY HAFTASI MESAJI
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Çerçevesinde Kadın ve Şiddet Konulu Konferans Düzenlendi

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

YAŞAMAK

YAŞAMAK
06.02.2019 / 11:15
Kafese tıkılmış bir kuş gibi yaşamak, hayatta nasıl tecrübeler edinebileceğinize dair daha geniş bir bakış kazanmanıza engel olur. Ellerindekiyle, güvenli buldukları şeylerle yetinen insanlar vardır. Yeni tecrübelerle dolu, başka alanları keşfetmekten uzak dururlar. Bu durum yalnızca kuşu etkiliyorsa ve onun seçimiyse, negatif bir şey değildir. Kuş, uçan herkesi hatalı görmeye başladığında ortaya çıkar. Bülbül kafeste yuva yapmaz, yavrusunun kaderi kölelik olmasın diye. Kuşlar gibi insanlar da istedikleri yere özgür ve bağımsız bir şekilde adımlar atmak üzere doğmuştur. Ama eğitim ya da sosyal etki gibi farklı nedenlerle belli bir yaşa geldiklerinde “rahatlık bölgesinde” park etmiş insanlar vardır. Bu “rahat alanı” onlara tanıdık olan ve korunduklarını hissettiren şeylerle ilgilidir. Bu alanda rutin hakimdir. Esasen bu davranış şablonları ve kazanılmış değerlerden “kaçmak” çok güçtür. Bu nedenle kendilerinden farklı kimselerle karşılaştıklarında kendilerini rahatsız hissederler.
Konunun özeti şunu diyeceğim; Özgür olduğumuza göre hiçbir kuşun kafesinden çıkıp uçması gerekmiyor. Kişisel ilişkileri sürdürebilmek için farklı yaşam tarzlarına karşı toleranslı ve anlayışlı olmalıyız. Yoksa çok olduğumuz yerde sayacağız. Özgürüz, Özgür olmak zorundayız. Kafeste olduğunu görmeyenler esnek zihinlerin onları yargıladığını hisseder. Aslında öyle değildir. Farklı ufku açık insanlara izin verin. Dar kalıplarınızı yıkın. Hayatınızda olacak olabilecek olumlu güzel, şeylere izin verin. Bizler böyle yaşadık, ya çocuklarımız. Onlar en iyiyi, en güzeli hak ediyorlar. Tekirdağ en güzeli hak ediyor.
Kafesteki insan, dünyanın farklılıklar ve imkanlarla dolu olduğunu anlayamaz. Kendini kuş gibi görmez, rüyalarını yere demirler ve kapalı bir dairede yaşar. Uçma becerisine inanmayan insan, başkalarının uçuşundan ve rüyalarından şüphe eder ve sorgular.
Siyah tenli insanların özgürlük mücadelesinde sembol olmuş, Martin Luther King’in bir sözü var, benim efsanemdir. “Bir hayalim var” ile başlamıştı herşey.
Benim ülkem, senin ülken
Özgürlüğün güzel yurdu,
İşte söylüyorum sana:
Atalarımın öldüğü toprak burası,
Şehitlerin gururu olan toprak,
Her bir dağın yamacından,
Özgürlük yankılanacak.
Akşam ilkokul yıllarından bir arkadaşımla tam 25 yıl sonra telefonda kısa bir söyleşi yaptık. Aslında fikirlerimiz aynı, cümlelerimizi kuruşumuz farklı, sadece yüklem ve özneler yer değiştirmiş. Tekirdağ aynı diye anlatıp durduk. Hiç bir şey değişmedi, ortak kanımız, noktamız bu idi.
Düşleyin, gözlerinizi kapatın ve inanın, ben size tüm kalbimle inanıyorum. Tanımasam da, adınızı bilmesem de... Bir yerlerde aynı yola çıkmış birileri var, tıpkı birkaç yıl önceki yavru kuş gibi. Benim Bir hayalim var diyen insanlar gibi, İlkokul arkadaşım gibi, ben gibi..
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları

YAZARLAR