Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
COVİD KIRMIZINDAN KURTULMAK HEPİMİZİN ELİNDE
BAŞKAN KADİR ALBAYRAK'IN YEŞİLAY HAFTASI MESAJI
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Çerçevesinde Kadın ve Şiddet Konulu Konferans Düzenlendi

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Kadın ve Siyaset

Kadın ve Siyaset
13.02.2019 / 11:10
Kadına seçme ve seçilme hakkı ne zaman verilmiş bundan bahsetmeden direk konuya giriş yapmak daha doğru . Siz hiç Erkek ve Siyaset diye bir yazı ,rapor, kitap adı duydunuz mu? Söyleşiye katıldınız mı? Erkekler ve Siyaset arasında bir varoluş mücadelesi, bir sorun yok! “Ne zaman ki ‘Kadın ve Siyaset’ konulu söyleşilere çağrı olmayacak, sorunlar o zaman bitecek.
Erkek elini kolunu sallayarak örgütüne siyaset yapmaya giderken, kadın kocasının kahvaltısı, çocukların okulu, evin işleri, akşamın yemeği derken bir kaç saat geriden başlar siyasete. Ve doğal olarak da herkesten önce erken bitirir, evinin yolunu tutar. Bu en somut göstergedir kadını engelleyen. Zaten iş hayatında bile kadın oranı az değil midir?
Çocuklarına daha iyi bir gelecek bırakmak isteyen toplumlar, yerel yönetimlerde kadının sesini duymaya önem vermek zorundadır.Bu anlayış kadın ayrımcılığı ile değil gerçek manada eşitlik kültürüyle yapıldığı zaman ulaşır.
İnsanın kendini gerçekleştirebilmesi ancak siyasetle mümkündür. Kadınların siyasette kendilerine bir yer bulabilme mücadelesi, aslında müthiş bir varoluş mücadelesidir. Öte yandan, kadın hakları mücadelesinde öncelikle eşit eğitim hakkı ve medeni haklar, sonrasında da oy kullanma ve vatandaşlık haklarının elde edilmesi için yürütülen uzun bir mücadele tarihi vardır. Ancak, kadınların siyasete katılımında günümüz koşullarına ve oranlarına baktığımızda, her ne kadar epeyce bir yol kat edilmiş olunduğu görülse de, bu yolun daha ancak başında olduğumuz anlaşılmaktadır.
Siyasette bir şeyi söyletmek istiyorsanız bir erkekten isteyin. Bir şeyi yaptırmak istiyorsanız, bir kadından isteyin.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları

YAZARLAR