Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
COVİD KIRMIZINDAN KURTULMAK HEPİMİZİN ELİNDE
BAŞKAN KADİR ALBAYRAK'IN YEŞİLAY HAFTASI MESAJI
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Çerçevesinde Kadın ve Şiddet Konulu Konferans Düzenlendi

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

RÜZGAR GİBİ GEÇTİ

RÜZGAR GİBİ GEÇTİ
19.02.2019 / 11:15
Bir 5 senenin daha yine sonuna gelmiş bulunuyoruz. Yapımda ve yayında emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Acısıyla tatlısıyla beş yılı geride bıraktık. Yerel yönetimlerde beşer beşer saydığımız, yeni bir seçim dönemine daha girerken meclis üyesi adayı başvurusu yapan yapana. Tüketmek için gelende var, üretmek için gelende var. Siyaset bir emek işidir. Siyasette emek vermeden bir yerlere gelenler yerlerini hep yadırgamıştır. Tepeden inme bir noktaya getirilenlerin çoğunun zaman içinde siyasetten silinip siyaset çöplüğüne süpürüldüğünü hep görmüşüzdür. Görmeye devam edeceğiz. Her üye, her yere aday olma hakkına sahiptir. Ancak sürekli, adaylık süreçlerinde ortaya çıkanlardan örgüt artık bıkmış vaziyettedir. Milletvekilliğine aday adayı olup sonra dönüp, belediye başkanlığına, belediye meclis üyeliğine aday olanlar mı dersiniz, o kadar çok kadrolu aday adayı var ki! Artık bende şaşkına dönmüş vaziyetteyim. Her bireyin, benim bildiğim, kişisel becerileri, yapabileceği bir görev olmalıdır. Milletvekilliği ile belediye yönetimleri arasında ciddi bir teknik farklılık vardır. Bu farklılığı göremeden aday adaylık başvurusu “hep ben yada hiç” görüntüsü oluşturmaz mı?
Ben mesela sadece belediye yönetimlerinde yapabilirim diyorum. Neden bunu her siyasi söyleyemez anlayamıyorum. Bir de, partilerde teşkilat ve örgütlerden gelenlerin hiç anlayamadığı, siyasetle hiç alakası olmamış, partiyi tanımayan, teşkilat ve örgütleri tanımayan bireylerin adaylık süreçlerinde çıkıp hiçbir artı tarafları olmadan aday adayı olmalarıdır. Yerel siyasette temsili olan kişilerle yaptığım sohbetlerde; Biz yıllarca partide aktif her türlü cefayı çekerken dışarıdan hiçbir şekilde emek vermeden gelip ben aday olmak istiyorum denmesi kabul edilemeyeceği dile getiriliyor; teşkilat ve örgütte çalışan, emek verenler tarafından. Özellikle partiye artık katkı koyacak hiçbir toplumsal kamusal özelliği veya bilgi birikimi ile liyakati olmayan birisinin aday adayı olma hakkı yoktur olmamalıdır diye düşünüyorlar. Parti disiplininden yoksun parti terbiyesi almamış bireyler siyaseten bir yere geldiklerinde yerlerini yadırgar ve partiler üstü gibi kendini görmeye başlarlar ki sonrada sorunlar yaşarlar. Siyasi partilerin başarılı olması yerelden geçer.
Yerel yönetimlerde başarı, partileri merkezi yönetimi yönetmeye aday haline getirir. Yerelde disiplinli çalışma ve üretken olmak, halka dokunan sosyal projelere ek, fiziki projelerle halkın menfaatini, rantını öne çıkartan belediye başkanları başarılı olurlar. Başarı üç beş şak şakçının alkışlaması ile değil toplumsal memnuniyetle ortaya çıkar. Yapacağınız projelerinizle halkın memnuniyetini oluşturursanız başarılı olursunuz. Aksi halde kafasını kuma sokmuş deve kuşu misali kendi kendini başarı ambarında gören aç tavuktan başka birisi olamazsınız. Belediye başkanlığının onursal bir görev olduğunu hiç kimsenin unutmaması gerekir. Ne oldum değil, ne olacağım duygusunu hep yaşamak zorundadır! Oldum diyen belediye başkanlarının başarılı olması mümkün değildir. Başkanlık sistemleri 5 yıl gibi çok kısa sürelidir. Bu süre gelir geçer. Rüya gibidir. Çabuk biter. Bir de bakmışsınız süre doldu. Size verilen süre bir fırsattır. Fırsatları iyi değerlendirenler efsane olurlar. Değerlendiremeyenler de eski başkan olurlar. Sevgi ve saygılarımla selamlar!
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları

YAZARLAR