Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
COVİD KIRMIZINDAN KURTULMAK HEPİMİZİN ELİNDE
BAŞKAN KADİR ALBAYRAK'IN YEŞİLAY HAFTASI MESAJI
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Çerçevesinde Kadın ve Şiddet Konulu Konferans Düzenlendi

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

YENGEÇ SEPETİ

YENGEÇ SEPETİ
27.03.2019 / 11:11
Bu sabah sevdiğim bir büyüğüm yengeç sepeti hikayesini benimle paylasti.
Yengeç avcıları Sepetlerinde tek bir yengeç varsa mutlaka üstünü örterler.
Ama sepette birden fazla yengeç olduğunda artık sepetin üstünü örtmeye gerek duymazlar.
Çünkü çıkmaya çalışan yengeci diğer yengeçler bırakmaz, alaşağı ederler.
Nasıl da gözünüzün önünde canlandı değil mi birileri? Çevrenizden, akrabalarınızdan, arkadaşlarınızdan… Ah o yengeçler yok mu?!
Hayalleriniz var. İyiyi, daha iyiyi, en iyiyi istiyorsunuz. O zaman yengeç sepetinden çıkmak için sadece tırmanmanız yetmeyecek, daha önemli riski, diğer yengeçleri de unutmamanız gerekiyor.
“Ben sahip değilsem, sen de olamazsın.”, “Ben başaramıyorsam, sen de başaramazsın.” anlayışını ifade eder. Bazı insanlar, bencilce davranarak hırslarını ön plana alarak başarmanın yolunun başkalarını geride tutmak olduğunu düşünürler. Kendileri ulaşamıyorsa, sizin de hayalleriniz, hedefleriniz uzak olmalıdır. İstekleri budur. Rekabetçi duygularla, hasetlik ve kıskançlıkla çabalarınızı sabote etmeye çalışırlar.
Çevrenizdekiler sizin, onlardan daha hızlı yükselmenizi asla istemeyecektir. Ortalamadan daha hızlı başarılı olmanızı, ortalamanın üstünde kazanmanızı. Bu, onların kötü olduğu anlamına gelmez. Sizin yükselme hızınız, onların kendilerini kötü hissetmesine sebep olacağı için istemezler bunu.
Yükseliş başlayınca, bir miktar yalnızlaşma da başlayacak, hazırlıklı olun.
Bu noktada bocalamayıp hız kesmeden devam ederseniz, bir süre sonra o sizin yükselmenizi istemeyenlerle artık farklı katlarda olacaksınız.
Ondan sonra artık sizi çekememeyi bırakıp, başarınızla gurur duymaya başlayacaklar. Bir sure sonra beraber yürüdük bu yolda diye gösterip “Bir zamanlar biz beraberdik, aynı okuldaydık, aynı şirketteydik” demeye başlayacaklar. Belki o uzaklaşanlar, yanınıza yaklaşacak.
İşte o aşamada da sizin büyüklüğünüzün vakti gelecek. Küçümsemeyecek, ezmeyecek, onun size yaptığını siz ona yapmayacaksınız. Tevazuyu elden bırakmayacaksınız, ve bu sizi daha da yükseltecek.
Son olarak bir de...
Yengeçler yan yan yürür
Hem önüne, hem arkasına bakabilmek için.
Arkaya bakmadan güvende olmak, ileriye bakmadan da yol almak mümkün değildir.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları

YAZARLAR