Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
COVİD KIRMIZINDAN KURTULMAK HEPİMİZİN ELİNDE
BAŞKAN KADİR ALBAYRAK'IN YEŞİLAY HAFTASI MESAJI
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Çerçevesinde Kadın ve Şiddet Konulu Konferans Düzenlendi

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ESKİ

ESKİ
11.05.2019 / 09:02
Eskiden
Dışarıda yagmur,çamur ,kar...
Ama İçeride huzur vardı...
Ne güzel cahildik.
Doğal gazın kesilme korkusu,
yolda kalma telaşı, rejim tehlikesi?
Kimin umurundaydı ki?
Annemin anlattığı hikâyeler, hatıralar? Çektirme Bayırı ahalisi ile başlar eski Tekirdağ ‘ı anlatırdı . Güzeldi eski insanlar .İsim vermiyim... Çıkarsız ve menfaatsiz yaşanan bir zaman dilimiydi anlattıkları.Ucundan köşesinden de olsa bende yetiştim o zamanlara.
Bir kez olsun kümesten yumurta almamış,
bir kez olsun o kızarmış ekmeğin kokusunu duymamış ,fakat alışveriş merkezlerinin restoran katlarında, boğucu bir gürültü ve havasızlık içinde hamburger keyfine
fit olmuş çocuklar ve gençler için ben ne kadar yaşlıyım?
Çay da kokardı? Domates de?
Bütün bunlarla, küçücük bir bakkal dükkânının zenginliği yetiyordu.Kaniye komşuannemin salçalı , şekerli ekmekleri vardı.
Kötülük, art niyet, kin duygusu, vurma kırma yoktu. Her türlü kavga bulunulduğu yerde başlar sonrasında sarmaş dolaş son bulurdu suratların asıklığı .Düğünlerimizde, cenazelerimizde, sağlığımızda, hastalığımızda önce biz birbirimize koştuk. Darda kalana, zorda olana önce biz elimizi uzattık, uzatılacak el bulmakta zorlanmadık. Kısaca, yazılacak o kadar çok anı, birliktelik, samimiyet, ahlak, arkadaşlık, dayanışma, saygı ve sahiplenme vardı ki.Yaşadığım şehir de insanların gözlerindeki kuşkuyu, düşmanlığı, patlamaya hazır öfkeyi gördükçe, verdiğim, inadına verdiğim selamlara karşılık alamadıkça üzülüyorum.
Ben küçükken sokaklarda geç saatlere kadar korkmadan oynayabilen küçük çocuklar vardı. Ben çocukken herkesin yediği, giydiği, alabildiği birbirine yakındı. Ben çocukken çocuklar kötü bir şey yaptığı zaman ya anne bir şaplak patlatırdı poposuna ya da babaya söylenirdi. Şimdi çocuklara tüm kötülükler yapılıyor . Ben küçükken görüşülen komşular, gelinip gidilen akrabalar vardı. Ben küçükken bütün okullar devletindi, bütün öğrenciler de ya çalışkandı ya tembel. Annemi heyecanla dinlerdim. GEL GÖR Kİ BEN KIZIMA ESKİLERİ ANLATMAYA ÇEKINIYORUM.”Anne ya ben ne anlatacağım “der diye
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları

YAZARLAR