Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
COVİD KIRMIZINDAN KURTULMAK HEPİMİZİN ELİNDE
BAŞKAN KADİR ALBAYRAK'IN YEŞİLAY HAFTASI MESAJI
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Çerçevesinde Kadın ve Şiddet Konulu Konferans Düzenlendi

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ŞEHİR HASTANELERİ

ŞEHİR HASTANELERİ
02.01.2020 / 11:23
Türkiye sağlık sistemi için önemli dönüm noktalarından biri olan şehir hastaneleri ile yeni bir dönem başlamıştır. Düzeltilebilir nitelikteki eksiklikleri ile beraber şehir hastaneleri, Türkiye sağlık sistemi için birçok yönden yeni kapılar açan, yeni fırsatlar doğuran çok önemli projelerdir.
TBMM Başkanı Sayın Prof. Dr. Mustafa ŞENTOP, Ak parti Milletvekilleri Mustafa YEL, Çiğdem KONCAGÜL ve İl Başkanı Mestan ÖZCAN’ın göreve geldiği günden bu güne özellikle ısrarcı oldukları, titizlik ve itina ile takip ettikleri bir konudur Tekirdağ Şehir Hastanesi. Ak parti İl Başkanı Mestan ÖZCAN’dan aldığımız bilgiler doğrultusunda 2020 Haziran ayında Tekirdağ Şehir Hastanesinin açılışı gerçekleşecek.
Şehir Hastanelerinin projesinin çıkışı daha modern, daha işlevli ve daha büyük olarak büyük şehirlerdeki sağlık sorunlarına bir çözüm olarak gündeme getirilmesi ile hayata geçirildi. Amaç; şimdiye kadar ağırlıklı devlet tarafından yürütülen büyük hastanelerdeki sağlık hizmetlerinin tek merkezde toplanmasıdır.
“Dahiliye, hariciye, viladiye, emrazı sariye, kadın, erkek, çocuk, elli dokuz yataktı memleket hastanesi, fakat yetmiş ikiydi hasta sayısı.
Yerde yatıyordu fazlalık..
Ve ikişer hasta vardı bazı karyolalarda…” demişti Nazım HİKMET
Her birimizin hemfikir olduğu konu, kamu hastanelerinin artık teknolojik olarak ömrünü doldurduğu. Eski ve mevcut devlet hastaneleriyle kıyaslanması mümkün değil. Tekirdağ’a yapılacak olan Şehir Hastanesi hem hizmeti, hem kalite anlayışıyla özel hastaneleri aratmayacak.
Şehrimiz için hayata geçirilecek sessiz devrim projelerinden birisi Tekirdağ Şehir Hastanesi. Kıyaslanacak bir model de bulunamadığı için malesef ki karalayıcılar yazdıkları yorumlara kendilerini bile inandıramıyor. Hepimize şuan ki imkanları sunanlar bu imkanları oluşturanlara saldıranlar siyasi hırsları ile ne yaptıklarını bilmiyorlar. Siyasi hırslarıyla milletin çektiklerini unutmuşlar ve unutmakta işlerine geliyor.
Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın, ‘en büyük hayalim’ diyerek hayata geçirdiği ‘şehir hastaneleri’ ile birlikte Türkiye, artık dünya standartlarında teknolojiye sahip hastaneleriyle milletine hizmet eden bir ülke konumuna geliyor.
Türkiye’nin devlet hastanelerinde, bundan 17 yıl öncesine kadar tanık olunan içler acısı manzaralar hâlâ hafızalarda...
Merhum gazeteci Savaş Ay’ın 1998’de atv’de A Takımı programında gündeme getirdiği ‘SSK Hastaneleri’ dosyası bu durumu gözler önüne sermişti.
İnsanlar geceden muayene kuyruğuna giriyor, parayla satılan galoşlar kullanıldıktan sonra bir daha kullanılıyor, “Sağlam gelip hasta olup gidiyoruz” şeklinde kulakları çınlatan bir isyan dile getiriliyordu. Sigorta paralarıyla yapılan hastaneler vatandaşları canından bezdiriyordu. Dönemin SSK Genel Müdürü Kemal Kılıçdaroğlu, bu manzaralar karşısında Savaş Ay’ın programında zor anlar yaşamıştı.
Peki hastanelerde hastaların rehin tutulduğu, muayene olabilmek için geceden kuyruğa girdiği, ilaç bulabilmek için eczane eczane dolaştığı, ameliyat için aylarca beklediği, acil durumda ambulans bulmakta zorlandığı günleri hatırlıyor musunuz? Yıllar önce Türkiye’de sağlık alanında yaşanan olumsuzluklardan sadece birkaçı...
İster acilden ister poliklinikten gelsin kendisine çıkartılan faturayı ödeyemediği için hastanede rehin kalan, hatta daha ileriye gidiyorum ölüsü dahi rehin alınan ya da arka kapıdan kaçmak zorunda bırakılan insanlarımız vardı.20 yıl önce Türkiye’de sağlık alanında yaşanan olumsuzluklardan sadece birkaçı...
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları

YAZARLAR