Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
COVİD KIRMIZINDAN KURTULMAK HEPİMİZİN ELİNDE
BAŞKAN KADİR ALBAYRAK'IN YEŞİLAY HAFTASI MESAJI
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Çerçevesinde Kadın ve Şiddet Konulu Konferans Düzenlendi

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

TÜRKİYE-UKRAYNA İLİŞKİLERİ

TÜRKİYE-UKRAYNA İLİŞKİLERİ
21.02.2020 / 10:53
Yeni dönemde yeni yönetimle birlikte Türkiye’nin öncelikli konularından bir tanesi de Dış Politikalarımız. Temel politikamız, “DENGE” olmak.
Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın söylemlerinden de anlaşılacağı gibi, doğu-batı, kuzey-güney ilişkilerinde Türkiye’yi bir denge oyuncu haline getirme arzusuna işaret etmesidir.
Cumhurbaşkanımızın Şubat ayı içerisinde gerçekleştirmiş olduğu Ukrayna’yı ziyareti , Türkiye-Ukrayna stratejik ortaklığı perçinledi. Savunma sanayinden ,eğitim işbirliğine ,turizm ve sağlık sektörüne birçok alanda kazan-kazan formülü üzerinde ,ilerleyen ilişkilerimize ivme kazandırmak için çok önemli görüşmeler gerçekleştirildi.400’den fazla işadamının da katılım sağladığı Türkiye-Ukrayna Forumunda yeni ortaklıklara temel atıldı.
Serbest Ticaret Anlaşması müzakerelerini bu yıl içerisinde tamamlama noktasında karar verildiği ifade edildi. Anlaşmanın akdedilmesiyle ikili ticaretimizi 5 milyar dolardan 2023 yılında 10 milyar dolar seviyesine çıkarma hedefi vurgulandı.
Türkiye-Ukrayna Zirvesinde bizim için çok önemli bir konu olan ; Ukrayna da yaşayan Kırım Tatar , Gagauz ve Ahıskalı soydaşlarımıza Türkiye’nin desteği bir kere daha hissettirildi.
Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan, Ukrayna ziyaretinde Kırım’ın ilhakını gündeme taşıdı. Türkiye olarak Kırım’ın yasa dışı ilhakını tanımadığımızın altını çizdi.
Türk Işbirliği ve Koordinasyon Ajansi Başkanlığının Ukrayna’da Kırım Türklerinin Milli Kimliğini Kaybetmemesi için yaklaşık 500 projeyi hayata geçirmiştir.
Hepimizin bildiği üzere 2014 yılından bu yana Kırım yarımadası Türklere yapılan insan hakları ihlalleri en çok yaşanan cofrağyalardan biridir.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları

YAZARLAR